1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. KOSOVA

  4. Kosova'nın Yeni Cumhurbaşkanı Thaçi Oldu
Kosova'nın Yeni Cumhurbaşkanı Thaçi Oldu

Kosova'nın Yeni Cumhurbaşkanı Thaçi Oldu

Kosova meclisinde oylamanın üçüncü turunda oy çokluğuyla ülkenin yeni cumhurbaşkanı Hashim Thaçi oldu.

A+A-

Kosova Demokratik Partisi (PDK) Genel Başkanı ve Dışişleri Bakanı Hashim Thaçi, Kosova meclisinde yapılan oylamanın üçüncü turunda, oy çokluğuyla ülkenin yeni cumhurbaşkanı seçildi.

Thaçi'nin cumhurbaşkanı seçilmesine tepki gösteren muhalefet milletvekillerinin katılmadığı oylamanın üçüncü turunda 81 milletvekili oy kullandı. Cumhurbaşkanı adaylarından Thaçi 71 oy alırken, aynı partiden formalite gereği aday gösterilen Rafet Rama ise hiç oy alamadı. 10 oy geçersiz sayıldı.

Cumhurbaşkanı seçiminin ilk iki turunda ise gerekli üçte ikilik çoğunluk sağlanamamıştı. Thaçi ilk turda 50, ikinci turda ise 64 oy almıştı.

Hashim Thaçi Kimdir?

Kosova'nın Skenderaj şehrinde 24 Nisan 1968'de doğan Thaçi, Priştine Üniversitesi’nde psikoloji ve tarih eğitimi aldı. Zürih Üniversitesi’nde tarih ve uluslararası ilişkiler üzerine yüksek lisansını tamamlayan Thaci, 1998-1999 yıllarındaki Kosova Savaşı'nda Kosova Kurtuluş Ordusu'nun (UÇK) siyasî liderlerinden biri olarak ön plana çıktı.

Kosova'nın bağımsızlığından sonraki ilk başbakanı olan Thaci, 2014 yılındaki genel seçimin ardından kurulan koalisyon hükûmetinde Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak görev aldı.

Evli ve bir çocuğu bulunan Thaçi, İngilizce ve Almanca biliyor.

“Etnik Ayrım Gözetmeksizin Ülkem İçin Çalışacağım”

Kosova meclisinde yapılan oylamanın üçüncü turunda oy çokluğuyla cumhurbaşkanı seçilen Kosova Demokratik Partisi (PDK) Genel Başkanı ve Dışişleri Bakanı Haşim Thaçi, “Etnik ayrım gözetmeksizin, tüm vatandaşlarımıza hizmet ederek ülkem için çalışacağıma sizleri temin ederim.” dedi.

Oy sonuçlarının seçim komisyonu tarafından açıklanmasının ardından Mecliste konuşan Thaçi, kendisini destekleyenlere teşekkür etti.

Thaçi, görev süresi boyunca ülkesinin AB ve NATO üyesi olması için çalışacağını söyledi.

Thaçi destekçileri de resmî sonuçların açıklanmasının ardından başkent Priştine sokaklarında kutlama yaptı.

AA

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT