Korkuyla Beslenen İstihbarat

27.02.2015 00:09
Korkuyla Beslenen İstihbarat
Al Jazeera'nin Casusluk Hattı dosyası kapsamında ulaştığı belgeler, devletlerin El Kaide tehdidine dair asılsız istihbaratlarla, dış politika çıkarlarını nasıl gözettiğini ortaya çıkardı.

Al Jazeera Araştırma Birimi’nin açığa çıkardığı gizli istihbarat yazışmaları, Güney Afrika’da El Kaide tehdidinin yanlış istihbaratlarla nasıl abartıldığını gösteriyor.

Batı’nın saldırılara karşı önlem alması için sıkıştırdığı Güney Afrika haber alma örgütü, başta İsrail istihbaratı olmak üzere çok sayıda ülkeden gelen asılsız ihbarlarla boğuşuyor.

Açığa çıkan belgelerde Güney Afrika istihbaratının şüphelileri nasıl takip ettiği ve apolitik dini grupların kuşkuyla mercek altına alınışı görülüyor.

Eski Güney Afrika İstihbarat Bakanı Ronnie Kasrils, görev süresi boyunca şişirme haberler ve asılsız ihbarlarla uğraştıklarını söylüyor. Kasrils, Batı’dan bu yönde ciddi baskı olduğunu ifade ediyor.

Ülkelerin El Kaide istihbaratı konusunda yaptığı işbirliği ve oluşturulan bilgi havuzu da dikkat çekiyor. Mossad’dan gelen sayısız ihbarın da asılsız çıktığı vurgulanıyor.

Kaynak: Al Jazeera

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim