1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Koridor Daralıyor!
Koridor Daralıyor!

Koridor Daralıyor!

Şam Cephesi komutanlarından Mahmut Hacı Hasan, IŞİD ve PYD’nin Rusya’nın desteğinde ilerlemesinin Türkiye’nin Mera, Cerablus, Azez arasında planladığı güvenli bölgeye darbe olduğunu söyledi.

A+A-

Yılmaz Bilgen / Yeni Şafak

Direnişçilerin dünya ile tek bağlantısının bu hat olduğunu ifade eden Hasan, “Yaşam mücadelesi verenlerin Türkiye bağlantısının kopması soğuk ve açlıktan ölümleri getirir.” diye konuştu.

Türkiye ve Suriye arasında aktif durumdaki iki sınır kapısından biri olan Öncü Pınar Gümrük Kapısı'nın Suriye tarafında yer alan Azez kasabası IŞİD ve PYD-YPG baskısı altında. Günlerdir sürdürdükleri saldırı hazırlıklarını tamamlayan ve aralarında Esed askerlerinin de bulunduğu 400 kişilik YPG milis gücü, Azez kasabasına büyük bir saldırı başlattı. Bölgede şidetli çatışmalar yaşanıyor. Yeni Şafak'a bilgi veren kaynaklar, Rusya destekli YPG'nin bölgeye binlerce milis ve onlarca zırhlı araç yığdığını söyledi.

YPG Dört Köyü Ele Geçirdi

Savran yönünden saldıran IŞİD militanları ise son iki gün içerisinde 6 köyde kontrolü ele geçirdi. Kuzul, Düdyen, Karaköprü, Karamezere, Delha ve Harcele köylerinde ilerleme kaydeden IŞİD mevzileri ile Azez arasında uzaklık 14 kilometreye düşerken, YPG milisleri ile Azez arasındaki mesafe ise 8 kilmetreye geriledi.

Öte yandan Afrin merkezden Azez yönünde saldırı başlatan YPG milislerinin Şavarga ve Tınneb ile birlikte 4 köyü ele geçirdiği öğrenildi.

Direnişçileri Zora Sokar

Suriye'de direnişçilerin hâkim olduğu bölgelere yönelik en önemli insanî yardım koridoru niteliği taşıyan Öncü Pınar (Bab es-Selame) Kapısı'nın IŞİD ya da YPG militanlarının eline geçmesi bu bölgelerin büyük oranda dış dünya ile bağlantısının kesilmesi anlamına geliyor.

IŞİD'in Savran kasabasından YPG'nin Afrin ilçesinden direnişçilere karşı saldırıları Rusya’ya ait savaş uçakları tarafından destekleniyor. 14 kilometrelik koridorda batı yönünde (Afrin) YPG'ye doğu tarafında ise IŞİD'e karşı savaşan direnişçi mevziler günün her saati Rusya uçakları tarafından vuruluyor.

muhtemel_guvenli_bolge.jpg

“Rusya IŞİD ve PYD'nin Destekçisi”

Yeni Şafak'a konuşan Muhalif Şam Cephesi komutanlarından Mahmut Hacı Hasan, Rusya’nın hem IŞİD hem de YPG'yi direnişçilere karşı alenen desteklediğini söyledi. Direnişçi komutan ayrıca her iki örgütün de ilerlemesinin Türkiye'nin Mera, Cerablus, Azez arasında oluşturmayı planladığı güvenli bölge projesine darbe niteliği taşıdığını belirtti. Dış dünya ile tek bağlantı kanallarının bu hattan sağlandığını anlatan Mahmut Hacı Hasan, zaten zor koşullarda yaşam mücadelesi veren başta Halep ve benzeri yerleşim birimlerinin Türkiye bağlantısının kopması hâlinde soğuk ve açlığa dayalı ölümlerin artacağına dikkat çekti.

oncupinar.jpg

İnsanî Yardım Yolu Kapanır

Türkiye'nin Suriye'de insanî yardıma muhtaç kişilere ulaşmasını sağlayacak koridorun kesilmesinin, büyük sorunlara yol açacağı belirtiliyor. İnsanî yardımların ulaştırılamamasının en önemli sonucu ise, özellikle gıda yardımlarının ulaştırılamaması nedeniyle kitlesel ölümlerin yaşanması olarak gösteriliyor. Rusya’nın desteğiyle ilerleyen YPG güçleri ile IŞİD'in direnişçileri bölgeden çıkarmak için harekete geçmiş oluşu bu nedenle büyük endişeye neden oluyor.

burc-el-kasab.jpg

Burc el-Kasab Geri Alındı

Suriye'nin Lazkiye kırsalındaki Bayırbucak Türkmen bölgesinde yer alan Burc el-Kasab Tepesi, yeniden direnişçilerin kontrolüne geçti. Türkmen savaşçılar, 3 gün önce kaybettikleri ve bölgede stratejik önem taşıyan tepeye dün sabah erken saatlerde saldırı başlattı. Gün boyu şiddetli çatışmaların yaşandığı bölgede direnişçiler, tepeyi yeniden ele geçirdi.

HABERE YORUM KAT