Korgeneral Özkılıç'tan Sıkıyönetim İtirafı

10.02.2012 00:58
Korgeneral Özkılıçtan Sıkıyönetim İtirafı
Balyoz darbe planı davasının tutuksuz sanıklarından Korgeneral Tevfik Özkılıç, dün yaptığı savunmasında önemli açıklamalarda bulundu.

Balyoz Planı'na gözlemci olarak katılan Özkılıç, kendisine yöneltilen bir soru üzerine, "Egemen Harekât Planı'nın tartışılacağı seminer yerine, özel konuların tartışılacağı bir seminer isteği geldi. Bu konular içerisinde 'sıkıyönetim planı', 'geri bölge emniyet planı', 'olağanüstü hal bölge güvenliği planı' da vardı. Değişikliğe karşı çıktım." ifadelerini kullandı.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri'de yapılan duruşmada tutuksuz sanık Korgeneral Tevfik Özkılıç savunmasını yaptı. Tutuklu sanıklardan Ayhan Taş'ın, "İddianamede yer alan söz konusu plan seminerine gözlemci olarak katıldınız. Orada darbeyi anımsatacak çalışma ya da öyle bir his oluştu mu?" şeklindeki sorusuna, "Hayır oluşmadı." şeklinde cevap veren Özkılıç, devamında ise şu ifadeleri kullandı: "Egemen Harekât Planı'nın tartışılacağı seminer yerine, özel konuların tartışılacağı bir seminer isteği geldi. Bu konular içerisinde 'sıkı yönetim planı', 'geri bölge emniyet planı', 'olağanüstü hal bölge güvenliği planı' da vardı. Karşı çıktım. Usulen seminere 3 ay kala konu değişikliği yapılamaz." dedi. Bunun üzerine tutuklu sanık emekli Orgeneral Çetin Doğan söz aldı. Egemen planının tamamen kaldırılması yönünde bir istekleri olmadığını ileri sürdü. Özkılıç, tutuklu sanıklardan emekli Tuğgeneral Recep Rıfkı Durusoy'un, Balyoz Planı'nda hükümete yönelik herhangi bir tedbirin olup olmadığına yönelik sorusuna, "Hatırlamıyorum. Planın detaylarında böyle bir bağlantı var mı bilmiyorum." cevabını verdi. Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Doğan, davanın 16 Haziran 2011'de görülen duruşmasında, seminerin, Egemen Harekât Planı'na göre yapıldığını savunmuştu.

Savunmasını yapan bir başka tutuksuz sanık Meryem Kurşun ise 2005 yılında 1 kişilik sosyolog kadrosuna memur olmak için askeriyeye başvurduğunu söyledi. Meryem Kurşun, "Bana yalnızca takip etmem gereken siteler bildirildi. Haberlerin seçilmesi konusunda bir inisiyatifim yoktu. Bu site, benim kişisel sitem değildir. Kurumsal görüşü yansıttığını düşünüyorum. Bilgi Destek Dairesi'nde diğer memurlar ne yaptıysa ben de onu yaptım.'' şeklinde konuştu.

Metin ÇOLAK / Zaman

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim