1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Körfez'den Sisi'ye Tam Destek
Körfez'den Sisi'ye Tam Destek

Körfez'den Sisi'ye Tam Destek

Katar'ın başkenti Doha'da toplanan Körfez İşbirliği Konseyi liderleri darbeci Abdülfettah Sisi'nin siyasi programına tam destek kararı aldı.

A+A-

Körfez İşbirliği Konseyi'nin (KİK) 6 üyesi Sisi'ye ve Kahire yönetimine tam destek kararı aldı. Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad el Tani, Doha'da ağırladığı liderlere yaptığı açılış konuşmasında zirveyi, "Körfez ilişkilerinde yeni bir başlangıcın işareti' olarak"tanımladı.

El Tani, üyeler arasındaki farklı görüşlerin halka yansıtılmaması gerektiğini vurgulayıp, konseyin birliğe dönüştürülmesi gerektiğini söyledi. 'Teröre karşı bölgesel işbirliği' çağrısı yapan El Tani, "Terörü önlemek yayıldıktan sonra üstesinden gelmekten daha kolay" dedi. Mısır'daki darbenin ardından Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn Müslüman Kardeşler'i desteklemekle suçladıkları Katar'dan büyükelçilerini çekmişti. KİK üyesi altı körfez ülkesinin, Mısır ve diğer Körfez ülkelerinde yasaklanan Müslüman Kardeşler konusunda yaşadığı anlaşmazlık Kuveyt'in arabuluculuğunda giderilmiş ve Doha'daki zirvenin gerçekleşmesi mümkün olmuştu. 

KİK Genel Sekreter Yardımcısı Abdülaziz Aluveyşek, Al Jazeera'ye yaptığı değerlendirmede zirvenin Doha'da toplanmasının büyük bir başarı olduğunu belirtirken, "Körfez liderlerin o kadar olaydan sonra Katar'a gelmesi büyük bir şey" dedi. 

Riyad'a Körfez askeri komuta birliği

Toplantıda, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da kurulacak KİK askeri komuta birliğinin ayrıntıları da görüşüldü. 

Katar, Müslüman Kardeşler'den Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi deviren Sisi'nin liderliğini reddetmiş, darbeyi kınamış, Suudi Arabistan ise Sisi'ye milyarlarca dolar yardım göndermişti. Geçen ay diplomatik temsilciler Katar'a geri döndü. 

Al Jazeera, AFP 

HABERE YORUM KAT