1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Körfez Ülkeleri Gözlemcilerini Suriye'den Çekti
Körfez Ülkeleri Gözlemcilerini Suriyeden Çekti

Körfez Ülkeleri Gözlemcilerini Suriye'den Çekti

Körfez ülkeleri, Suriye'deki Arap gözlemci ekibindeki temsilcilerini geri çektiklerini açıkladı.

24 Ocak 2012 Salı 15:06A+A-

Körfez İşbirliği Konseyi ayrıca BM Güvenlik Konseyi'ne protestoculara yönelik şiddet içeren tutumunu sona erdirmesi için Şam üzerinde yeni bir baskı uygulaması çağrısı yaptı.

Körfez bölgesinin bu kararı Suriye'nin Arap Birliği'nin Beşar Esad'ın devlet başkanlığından ayrılması ve seçimlere gitmesi çağrısını reddetmesini izliyor.

Suriye Dışişleri Bakanı, bazı Arap ülkelerini Suriye'yi istikrarsızlaştırmayı amaçlayan ''dış komplo''ya katılmakla suçladı.

Körfez İşbirliği Konseyi'nin duyurusunun ardından konuşan Velid Muallim, ''Suriye'ye karşı planın yeni aşaması''nın Batı'yı ve Arap ülkelerini kapsadığını söyledi.

Muallim, planı uygulayanların Suriye'de sabotaj ve silahlı saldırı gerçekleştirenleri desteklediklerini savunurken, Arap ülkelerinin birliğin gözlemcilerinin denetlenen bölgede şiddet olaylarında aralık ayından bu yana düşüş yaşandığı tespitini dikkate almadıklarını kaydetti.

Suriyeli yetkili, silahlı gruplara karşı önlem almanın hükümetin görevi olduğunun da altını çizdi.

Şam, şiddet olaylarından silahlı grupları sorumlu tutuyor ve olaylarda 2 binden fazla güvenlik görevlisinin öldüğünü söylüyor.

BM tahminlerine göre Suriye'de yaşanan şiddet olaylarında 5 binden kişinin hayatını kaybetti.

Körfez İşbirliği Konseyi'nin altı üyesi BM Güvenlik Konseyi'ne Suriye'ye Arap Birliği'nin önerilerini yaşama geçirmesi için gereken büyün önlemleri alması çağrısında bulunmuştu.

Kuveyt basını, Körfez İşbirliği Konseyi'nin gözlemcilerinin sivillere karşı işlenen suçların yalancı tanıkları olmasını istemediğini yazıyor.

Altı üyeli Konsey'in en büyük üyesi Suudi Arabistan gözlemcilerini Arap Birliği misyonundan çekeceğini Suriye'yi barış girişimi sözlerini tutmadığını öne sürerek pazar günü Arap dışişleri bakanlarının toplantısının ardından duyurmuştu.

Konsey'in diğer üyeleri Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri.

BBC'nin Kahire'deki muhabiri Jon Leyne, bölgenin böylesine nüfuzlu ülkelerinin gözlemcilerini çekmiş olmasının Arap Birliği misyonu için bir darbe anlamına geldiğini ve Suriye krizi konusunda Arap Birliği'nin ne kadar bölünmüş durumda olduğunu ortaya koyduğunu kaydediyor.

BBC

HABERE YORUM KAT