1. HABERLER

  2. HABER

  3. Köprü ve Otoyollar Koç-Ülker-UEM’in
Köprü ve Otoyollar Koç-Ülker-UEM’in

Köprü ve Otoyollar Koç-Ülker-UEM’in

Köprü ve otoyolların özelleştirme ihalesinde 3 ortak girişim grubu yarıştı. Koç-Ülker-UEM konsorsiyumu 2 köprü ile 7 otoyolun 25 yıllık işletme hakkı için 5.7 milyar dolarlık teklif vererek ihaleyi kazandı.

A+A-

Köprü ve otoyolların özelleştirme ihalesinde nihai pazarlık görüşmeleri dün Ankara’da gerçekleştirildi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığında, ÖİB Başkan Yardımcısı Osman İlter\'in komisyon başkanlığında yapılan ihaleye İhaleye, “Nurol Holding AŞ - MV Holding AŞ - Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret AŞ - Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ - Fernas İnşaat AŞ Ortak Girişim Grubu”, “Koç Holding AŞ - UEM Group Berhad - Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı AŞ Ortak Girişim Grubu” ve Autostrade Per I\'Italia SPA - Doğuş Holding AŞ - Makyol İnşaat Sanayi Turizm ve Ticaret AŞ - Akfen Holding AŞ Ortak Girişim Grubu” katıldı.

İhalede bütün teklifler ABD doları cinsinden alındı. Birinci tur elemesiz kapalı yazılı teklif alınmasının ardından 1 elemeli tur yapıldı. Köprü ve otoyolların özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmelerinde, elemesiz turda en yüksek teklif 3 milyar 830 milyon dolar oldu.

Kıyasıya Yarıştılar

Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Osman İlter\'in komisyon başkanlığında yapılan nihai pazarlık görüşmesinde ilk olarak kapalı elemesiz teklifler alındı. 1. elemeli yazılı turda en düşük teklifi veren Nurol Holding AŞ - MV Holding AŞ - Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret AŞ - Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ - Fernas İnşaat AŞ Ortak Girişim Grubu elendi. Kalan 2 firmayla açık artırmaya geçildi.

Açık artırmada başlangıç tutarı 5 milyar 630 milyon dolar, artırım aralığı ise 10 milyon dolar oldu. Açık artırımın sonunda en yüksek teklifi “Koç Holding AŞ - UEM Group Berhad - Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı AŞ Ortak Girişim Grubu(Ülker)” verdi. Bir müddet süre isteyen konsorsiyum temsilcileri teklifi 5 milyar 720 milyon dolar olarak revize ettiklerini bildirdi. Böylece nihai pazarlık görüşmeleri teknik olarak sonuçlanmış oldu.

Borsadaki Hisseleri Arttı

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası\'nda (İMKB) işlem gören Koç Holding ve Gözde Girişim hisseleri köprü ve otoyolları ihalesinin sonuçlanmasının ardından hızlı bir şekilde yükselişe geçti. Özelleştirme işlemi, tek paket halinde, işletme hakkının verilmesi yöntemiyle ve fiili teslim tarihinden itibaren 25 yıllık süre için gerçekleştirilecek. Özelleştirmenin ardından köprü ve otoyolların bakım ve tamiri dahil bütün maliyetler özel sektör tarafından sağlanacak.

Nereler Özelleşti?

İhale; Karayolları Genel Müdürlüğü\'nün sorumluluğunda olan, yapım, bakım, tamir ve işletimini üstlendiği, bağlantı yolları ile birlikte, “Edirne-İstanbul-Ankara Otoyolu”, “Pozantı-Tarsus-Mersin Otoyolu”, “Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu”, “Toprakkale-İskenderun Otoyolu”, “Gaziantep-Şanlıurfa Otoyolu”, “İzmir-Çeşme Otoyolu”, “İzmir-Aydın Otoyolu”, “İzmir ve Ankara Çevre Otoyolu”, “Boğaziçi Köprüsü”, “Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Çevre Otoyolu”, bunlar üzerindeki hizmet tesisleri, bakım ve işletme tesisleri, ücret toplama merkezleri ve diğer mal ve hizmet üretim birimleri ile varlıklarını (OTOYOL) kapsıyor.

Rekabet Kurulu Ön İzin Verdi

Rekabet Kurulu; köprü ve otoyollar ihalesine katılan gruplar için ön izin verirken, ihaleyi kazanan konsorsiyum adına konuşan Koç Holding Turizm Perakende ve Turizm Başkanı Tamer Haşimoğlu, “İhalede önemli bir fiyat ortaya çıktı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığımızı kutlamak gerekir. Son derece şeffaf bir süreç oldu” dedi.

Yeni Akit 

HABERE YORUM KAT

3 Yorum