1. HABERLER

  2. HABER

  3. Konfederasyon Bayrağı Yasaklandı
Konfederasyon Bayrağı Yasaklandı

Konfederasyon Bayrağı Yasaklandı

ABD'nin Güney Carolina eyaletinde parlamento binası önündeki Konfederasyon bayrağının indirilmesiyle ilgili tasarı yasallaştı. Bayrak bugün törenle indirilecek.

A+A-

ABD'nin Güney Carolina eyaletinde uzun süredir tartışmalara neden olan Parlamento Binası önünde asılı bulunan Konfederasyon bayrağının indirilmesi için engel kalmadı.

Vali Nikki Haley’in, birçokları için "ırkçılığın ve köleliğin simgesi", bazıları için de "Güneyin tarihi mirası" olarak görülen Konfederasyon bayrağıyla ilgili kararı imzalamasıyla bayrağa yasak getirilmiş oldu.

Parlamento binasının bahçesindeki direğe asılı bulunan bayrağın, bugün yerel saatle öğleden önce 10.00'da indirilmesi planlandı. Bayrak bulunduğu yere ilk kez 1962 yılında asılmıştı.

Bayrak Kilise Saldırısıyla Tekrar Gündeme Gelmişti

Ülkede Konfederasyon bayrağıyla ilgili tartışmalar önceki yıllarda da yaşanırken, siyahların gittiği tarihî kilisede 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan ırkçı saldırıyı düzenleyen 21 yaşındaki Beyaz Amerikalı Dylan Roof'un söz konusu bayrakla çekilmiş fotoğraflarının yayınlanmasından sonra bayrak yeniden gündeme gelmişti.

Bayrak, Amerikan İç Savaşı'nın sona ermesine kadar, köleliğin yaygın olduğu, ekonomileri tarıma dayalı ayrılıkçı güney eyaletleri (Konfederasyon) tarafından kullanılmıştı.

Kaynak: Anadolu Ajansı, Al Jazeera

HABERE YORUM KAT