1. HABERLER

  2. HABER

  3. Komutandan Çay İşkencesi
Komutandan Çay İşkencesi

Komutandan Çay İşkencesi

Onlarca uyarıya ve Meclis’te kanun tasarısı hazırlanmasına rağmen vatani hizmetlerini yapmak için askere giden erlerin komutanları tarafından dövülme vakaları bitmek bilmiyor.

17 Aralık 2011 Cumartesi 06:16A+A-

Haber: Mehmet Baransu

Onlarca uyarıya ve Meclis’te kanun tasarısı hazırlanmasına rağmen vatani hizmetlerini yapmak için askere giden erlerin komutanları tarafından dövülme vakaları bitmek bilmiyor. Askerliğini Tekirdağ’ın Çorlu İlçesi’nde Piyade Er olarak yapan Mehmet Karaca, bir komutanın istediği çayı getirmeyi unuttuğu için tekme tokat dövüldü. Dudağı patlayan ve gittiği hastanede rapor alan Er Karaca, komutandan şikâyetçi olmak istedi. Ancak üst komutanı tarafından baskıya uğradı ve mahkemeye gidip şikâyetçi olması engellendi.

Olay, Çorlu’daki 5. Kolordu Komutanlığı’nda gerçekleşti. Piyade Er Mehmet Karaca askerliğini çaycı olarak yapıyordu. Piyade Albay Erdal Çekcen, 22 Temmuz 2011 günü saat 09:00 civarında Er Karaca’dan kendisine çay getirmesini istedi. Ancak Er Karaca başka işlerle uğraşırken, komutanın istediği çayı götürmeyi unuttu. İşte ne olduysa bundan sonra oldu ve Albay Çekcen, çaycı Karaca’yı dövmeye başladı. Attığı tokatlar ve yumruklar sonucu, Karaca’nın üst dudağı patladı ve dudağından kan akmaya başladı.

Doktor rapor verdi

Komutandan yediği dayağın ardından Er Karaca, Takım Komutanı H. Çağrı Güngör’ün eşliğinde hastaneye giderek darp raporu aldı. Raporda “üst dudak sol tarafında ağrı, şişlik, kanama ile sol yanakta ağrı ve kızarıklık” olduğu tesbit edildi. “Olayın öyküsü” ise Tabip Asteğmen Yasin Kibar’ın verdiği raporda şu şekilde anlatıldı: “Sabah saat 09:00 civarında çaycılık yaparken, soyadını bilmediği Topçu Albay Erdal Bey tarafından istediği çayı getirmeyi unutması üzerine darp edildiğini ifade ediyor.”

Doktor kayıtlarına bu şekilde giren olayın ardından çaycı Mehmet Karaca bir üst komutanı tarafından teselli edilmeyi ümit ederken Şube Müdürü Kurmay Albay Taner Kılıç’tan baskı görmeye başladı. Mahkemeye gidip şikâyetçi olması engellendi. Mehmet Karaca, darp olayı raporlara girmesine rağmen, kendisini tekme tokat döven Albay Erdal Çekcen’e halen hizmet etmeye devam ediyor.

Taraf 

HABERE YORUM KAT

3 Yorum