1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kömür İşçilerinin Yeraltındaki Ramazan'ı
Kömür İşçilerinin Yeraltındaki Ramazan'ı

Kömür İşçilerinin Yeraltındaki Ramazan'ı

Zonguldak'ta yerin metrelerce altındaki kömür ocaklarında çalışan madenciler, Ramazan'da da ağır mesailerine devam ediyor.

A+A-

Yeraltındaki kömür ocakları nedeniyle "iki katlı şehir" olarak nitelendirilen Zonguldak'ın karanlık dehlizlerinde işçiler, Ramazan’da da zorlu şartlarda kömür üretimini sürdürüyor.

Dünyanın en zor meslekleri arasında yer alan madenciliğin yüzyıllardır yapıldığı kentte, Türkiye Taşkömürü Kurumu ve özel sektörde çalışan binlerce madenci, 3 vardiyada girdiği ocaklarda ağır mesailerine devam ediyor. 

Sahur ve İftar Sofralarında Bir Araya Geliniyor

Kazmalarıyla kömür çıkaran, baltalarıyla kestikleri 3-4 metre uzunluğundaki maden direkleriyle tahkimat yapan işçiler, baretlerinin ışığıyla aydınlanan iş yerlerinde kurdukları sahur ve iftar sofralarında bir araya geliyor.

İşçiler evlerinden getirdikleri yiyecekleri birlikte yiyerek, Ramazan’da da birlik ve dayanışma örneği sergiliyor. 

“Ramazan’ın İlk Günlerinde Zorlansak da Alıştık”

Madencilerden Ersin Pat, AA muhabirine, 5 yıldır kömür ocağında çalıştığını, yerin altındaki mesaileri süresince işçilerin bir kısmının kömür kazdığını, bazılarının da üretim alanlarındaki boşlukların çökmemesi için maden direklerini keserek tahkimat yaptığını söyledi.

Kömür ocaklarında çalışmanın zorluğuna işaret eden Pat, "Ramazan Ayı’nda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sabah vardiyasındaki arkadaşlarımız sahur ve iftarlarını evde yapabiliyor. Ramazan’ın ilk günlerinde biraz zorlansak da alıştık." diye konuştu.

“En Çok Susuzluk Zorluyor”

Pat, yaz aylarında maden ocaklarının dışarıya göre daha serin olduğunu, beden gücüyle çalıştıkları için kendilerini en çok susuzluğun zorladığını dile getirdi.

Tuncay Karagöz de 12 yıldır madencilik yaptığını, Ramazan Ayı’nda da en önemli dualarının "kazasız belasız çalışmak” olduğunu kaydetti.

HABERE YORUM KAT