Komisyondan Uludere İsyanı

02.04.2012 09:52
Komisyondan Uludere İsyanı
Uludere Alt Komisyonu raporunu yazmaya başladı ama Genelkurmay ve Adalet Bakanlığından istenen belgeler hâlâ gelmedi.

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Uludere Alt Komisyonu katliamla ilgili raporunu yazmaya başladı ama Genelkurmay ve Adalet Bakanlığı’ndan istenen belgeler hâlâ gelmedi.

Şırnak’ın Uludere İlçesi’nde 28 Aralık 2011’de, TSK’ya ait F-16 jetlerinin bombalaması sonucu 34 köylünün hayatını kaybetmesiyle ilgili araştırma yapan TBMM İnsan Hakları Uludere Alt Komisyonu, raporunu yazmaya başladı.

Komisyon Başkanı AKP Ordu Milletvekili İhsan Şener, yürüttükleri inceleme kapsamında yaklaşık bir ay önce Genelkurmay Başkanlığı ve Adalet Bakanlığı’ndan istedikleri bilgi ve belgelerin henüz kendilerine ulaştırılmadığını bildirdi.

Şener, Genelkurmay’dan istedikleri istihbarat bilgileri ile Adalet Bakanlığı’ndan istedikleri sınır kaçakçılığına ilişkin istatistik bilgilerinin bu hafta içerisinde de komisyona ulaşmaması üzerine, hafta ortasında yeniden toplanarak bir değerlendirme yapacağını ifade etti.

Bilgi ve belgeler saklanıyor

Komisyon üyesi CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, konuyla ilgili Taraf’a şunları söyledi: “İşin esasına ilişkin yazışmalara cevap verilmemiştir ve niye cevap verilmediğine dair de doyurucu bir yanıt verilmemiştir. Hükümetin ve Genelkurmay’ın elinde olan belgeler, komisyona gönderilmemektedir. Bir korku vardır ve bu korku anlayışı, gerçeklerin ortaya çıkmasına yöneliktir. Belge ve bilgiler, saklanmakta ve komisyonun çalışmaları fiilen engellenmektedir.”

 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim