1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Komisyonda 'Hedef Gösterme' Tartışması
Komisyonda 'Hedef Gösterme' Tartışması

Komisyonda 'Hedef Gösterme' Tartışması

Meclis Adalet Komisyonu'nda CHP'li ve AK Partili milletvekilleri arasında cezaevlerini ziyaret tartışması çıktı. CHP milletvekilleri Melih Gökçek'i kendilerini isimlerinin yazılı olduğu afiş ve broşürlerle hedef göstermekle suçladı.

A+A-

Yüksek yargıda yeniden yapılanma ile ilgili tasarının görüşmeleri Meclis Adalet Komisyonunda başladı. Ancak tasarı görüşmelerine geçilmeden önce komisyonda cezaevlerini ziyaret tartışması çıktı.

Görüşmeler öncesinde söz alan CHP milletvekili Zeynel Emre, genel başkanları Kemal Kılıçdaroğlu'nun bir televizyon programında cezaevlerini ziyaret ile ilgili sözlerinin çarpıltıldığını, ardından da Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in önce sosyal medya paylaşımları ile sonrasında ise Ankara'daki billboardlara astığı afişler ile kendilerini hedef gösterdiğini söyledi.

Emre, son olarak da dün akşam Ankara'da bazı evlerin posta kutularına üzerinde "CHP'li hainler" yazan ve milletvekillerinin fotoğraflarının yer aldığı broşürler dağıtıldığını söyledi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ı da konuyla ilgili açıklamaları ve Adalet Bakanlığı kaynakları ifadesi geçen bazı haberler nedeniyle eleştiren CHPliler, 'Adalet Bakanı ve Gökçek sorumludur' dediler.

Bu sözler üzerine CHP'li ve AK Partili milletvekilleri arasında sözlü tartışma başladı.

Komisyon Başkanı Ahmet İyimaya Bakan Bozdağ'a açıklama için söz verdi. Bozdağ konuşmasında, Kılıçdaroğlu'nun televizyon programındaki sözlerini aktararak başladı. Bozdağ, "Kılıçdaroğlu, 'Biz hapiste yatan PKKlıyı da, DHKP/C'liye de gittik' dedi" şeklindeki sözleri üzerine CHP milletvekillerinin itirazları başladı. "Devamını da söyle, niye söylemiyorsun, söyle" şeklindeki itirazlar üzerine AKP ve CHP milletvekillerinin tartışması büyüdü. CHP milletvekilleri 'Allahtan korkunuz yok, her gün yalan dolan' derken, AK Parti milletvekilleri de Bakan'ın konuşmasına izin verilmediğini söyledi.

Bozdağ daha sonra "benim ne söyleyeceğimi nereden biliyorsunuz" dedikten sonra Kılıçdaroğlu'nun bir sonraki cümlesinin " İslami kesimden mahkumlara da gittik' olduğunu söyledi. Kendisinin sosyal paylaşım sitesi üzerinden yaptığı açıklamalarında hiçbir milletvekilinin adını vermediğini, herhangi bir gazeteciye de isimler konusunda açıklama yapmadığını söyledi.

Bozdağ, 'Adalet bakanlığı kaynakları' ifadesinin kullanıldığı ve hangi CHP'li milletvekillinin cezaevinde kimleri ziyaret ettiğine dair haberler için ise "Bir takım bilgilerin bakanlıktan sızdığı görülüyor. Bilgilerin doğru olup olmadına dair bana bir soru önergesi verin. Yazılı sorularınızın hepsini cevaplayacağım. Hemen cevap vereceğim" dedi.

CHP'lilerin 'AK Partilileri de açıklayın' demesi üzerine Bozdağ, "AK Partilileri de MHP'lileri de verelim. Müracatınızını yapın, verelim" dedi. Ancak CHP milletvekilleri bilgilerin hemen verilmesinde ısrarcı oldu.

Milletvekilleri arasındaki var olan gerginlik iyice büyüdü. Komisyon başkanı Ahmet İyimaya milletvekillerinin yerlerinden kalkmaya başlayıp seslerin iyice yükselmesi üzerine toplantıya 10 dakika ara verdiğini söyledi. Bu arada Bakan Bozdağ da bazı CHPli milletvekilleri ile tartışmaya devam etti. Ara verilmesine rağmen, iki partinin milletvekillerinden bazıları birbirlerinin üzerine yürüdü. Kısa süreli itişip kakışma yaşandı. Ancak araya giren milletvekilleri kavganın daha da büyümesi engellendi.

Aranın ardından CHP milletvekilleri Bakan Bozdağdan bilgi talebini tekrarladı. Ancak Bakan kişisel verilerin açıklanamayacağını, yazılı soru önergesi verilmesini istedi. CHP Grup Başkanvekili Levent Gök bunun üzerine "Bir arkadaşımızın başına bir şey gelirse vebali sizin üzerinize' dedi.

Tartışmanın ardından Bakan Bozdağ tasarı hakkında bilgi vermeye geçti.

HABERE YORUM KAT