1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kolombiyalı Gerilla Lideri Öldürüldü
Kolombiyalı Gerilla Lideri Öldürüldü

Kolombiyalı Gerilla Lideri Öldürüldü

Kolombiya Cumhurbaşkanı, kısa adı FARC olan Kolombiya Silahlı Devrimci Güçleri'nin lideri Alfonso Cano'nun askeri bir operasyon sırasında öldürüldüğünü doğruladı.

06 Kasım 2011 Pazar 00:03A+A-

Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos bunun onlarca yıldır faaliyet gösteren gruba vurulan en büyük darbe olduğunu söyleyerek, örgüte dağılma çağrısında bulundu.

Cauca eyaleti valisi Alberto Gonzalez, Marksist örgüt lideri Cano'nun dün akşam ordunun Suarez ile Lopez de Mikay bölgelerine düzenlediği operasyonda öldürüldüğünü söylemişti.

Savuma Bakanı da Cano'nun öldürüldüğü operasyonun ayrıntılarını açıkladı.

Bu açıklamaya göre, ülkenin güney batısındaki bir FARC kampının bombalanması ardından bölgeye helikopterlerle asker indirildi.

Cano ve bir dizi diğer FARC üyesi askerlerle girdikleri çatışmada öldürüldü.

Ordu ve polis, Mart 2008'de kalp krizi sonucu ölen örgütün kurucusu Manuel Marulanda'nın yerine gelen Cano'nun uzun süredir peşindeydi.

Kolombiya devleti Cano'nun yakalanmasını sağlayacak bilgiyi verenlere 4 milyon dolar civarında ödül vaadetmişti.

Resmi açıklamaya göre, son operasyon öncesinde FARC liderinin yeri, dinlenen telefon konuşmalarından belirlendi.

Cano'nun öldürülmesi, geçen yıl göreve gelen ve FARC ile etkin mücadele sözü veren Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos için büyük zafer olarak nitelendiriliyor.

Marulanda'nın yanı sıra örgütün önde gelen isimlerinden Raul Reyes ve Ivan Rios 2008'de, 'Mono Jojoy' lakaplı askeri lider Jorge Briceno da 2010'da öldürülmüştü.

1964'de kurulan örgütün 2008'den bu yana liderliğini yapan 63 yaşındaki Cano, 'örgütün en önde gelen teorisyeni' olarak görülüyordu.

Cano, Marulanda'nın ölümünden sonra yaklaşık 8 bin üyesi bulunan FARC'ı yeniden örgütlemişti.

BBC 

HABERE YORUM KAT