1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Kolombiya’da Binlerce Kişi ‘Barış’ İçin Yürüdü
Kolombiya’da Binlerce Kişi ‘Barış’ İçin Yürüdü

Kolombiya’da Binlerce Kişi ‘Barış’ İçin Yürüdü

Kolombiya’nın başkenti Bogota’da binlerce kişi ‘barış’ için yürüdü.

A+A-

euronews’ta yer alan habere göre, Hükümet ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında imzalanan ‘barış’ anlaşmasını destekleyen binlerce kişi, ‘barış’ sürecinin hızlandırılması için Kolombiya’nın başktenti Bogota’da yürüdü.

Referandumda, çok az oy farkıyla reddedilen anlaşma 52 yıldır süren çatışmaları bitirmeyi hedefliyor.

“Şüphesi Olan Herkesi Dinleyeceğim”

Sürecin mimarı Devlet Başkanı Juan Manuel Santos orta yolu bulmak için anlaşmaya karşı çıkanların önerilerini dikkate alacağını duyurdu.

Santos, televizyondan halkına seslenerek, “Büyük çoğunluk beni bir ân önce çözüm bulmakla görevlendirdi çünkü belirsizlik bu sürecin en büyük düşmanı. Şüphesi olan herkesi dinleyeceğim ve fikirlerinin müzakere masasında değerlendirilmesini sağlayacağım. Barış bizi birleştirmeli, barışla gelecek nesillere daha iyi bir ülke inşa etmeliyiz.” dedi.

ELN ile de ‘Barış’ Görüşmeleri

FARC’tan sonra ülkedeki en büyük silahlı örgüt olan Ulusal Kurtuluş Ordusu’yla (ELN) da ‘barış’ görüşmeleri başlıyor.

Örgüt müzakereler öncesinde, en az iki rehineyi serbest bırakacağını açıklamıştı. Bu haberin üzerinden çok geçmeden elinde tuttuğu Choco kentinin eski valisi Odin Sanchez’in görüntülerini yayımladı.

Yaklaşık 2 bin kişiden oluşan ELN’in elinde kaç rehine olduğu bilinmiyor.

Tarafların temsilcileri pazartesi günü Venezuela’da basın açıklaması yaptı, ‘barış’ görüşmelerinin 27 Ekim’de Ekvador’da başlayacağı duyuruldu.

HABERE YORUM KAT