1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Köln'de Darbeye Karşı Miting Düzenlendi
Köln'de Darbeye Karşı Miting Düzenlendi

Köln'de Darbeye Karşı Miting Düzenlendi

Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde yaşayan Türkler, Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi için Almanya'nın Köln kentinde bir araya geldi. Yaklaşık 40 bin kişi bayraklar ve pankartlarla Türkiye'deki darbe girişimini protesto etti.

A+A-

Darbeye Karşı Demokrasi Platformu'nun organize ettiği miting Köln'deki Deutzer Werft meydanında düzenlendi. İstiklal Marşı ve Alman Milli Marşı'nın okunmasıyla başlayacak olan miting için Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde yaşayan Türkler meydanı doldurdu.

Mitingde 15 Temmuz'daki darbe girişiminde şehit olanların yanı sıra Paris ve Münih'teki saldırılarda hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu. Yaklaşık 100 derneğin destek verdiği Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi'nde Almanca ve Türkçe ortak bildiri sunulacağı da açıklandı. Mitingde, ayrıca Münih ve Ansbach saldırılarında hayatını kaybedenler anıldı.

Almanya polisinin yaklaşık 40 bin kişinin katıldığını açıkladığı mitinge, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da katıldı. Almanya doğumlu Bakan Kılıç, Türk kökenli Alman vatandaşlarının Türkiye'deki darbeye karşı duruşlarını ortaya koyduklarını söyledi. 

Her kesimden çok sayıda dernek ve sivil toplum kuruluşundan temsilcilerin katıldığı mitingde, Türk, Alman ve Avrupa Birliği bayrakları dalgalandı. Mitinge Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da videokonferansla bağlanması bekleniyordu ancak Alman Anayasa Mahkemesi, buna izin vermedi.

AA

HABERE YORUM KAT