1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. "Kolluk Gözetim Komisyonu" Kuruluyor
"Kolluk Gözetim Komisyonu" Kuruluyor

"Kolluk Gözetim Komisyonu" Kuruluyor

Kolluk görevlilerinin işledikleri iddia edilen suçlar ve disiplin cezası gerektiren eylem ve davranışlarıyla ilgili “Kolluk Gözetim Komisyonu” kurulmasına ilişkin tasarı, TBMM Genel Kurul'unda kabûl edilerek yasalaştı.

A+A-

Kolluk Gözetim Komisyonu Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'a göre, kolluk şikâyet sisteminin daha etkili, hızlı işlemesini sağlamak, saydamlığını, güvenirliğini geliştirmek üzere, kolluk görevlilerinin işledikleri iddia edilen suçlardan veya disiplin cezasını gerektiren eylem, tutum, davranışlardan dolayı idarî mercilerce yapılan ya da yapılması gereken iş, işlemlerin merkezî bir sistemde kayıt altına alınması, izlenmesi amacıyla “Kolluk Gözetim Komisyonu” kurulacak.

Kanun, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı teşkilatında görevli kolluk personelini kapsıyor. Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda görevli kolluk personelinin askerî görevlerinden doğan suçları, kapsam dışında kalacak.

İçişleri Bakanlığı bünyesinde sürekli kurul olarak görev yapacak komisyon, 7 üyeden oluşacak.

Kimlik Bilgileri Gizli Tutulacak

İçişleri Bakanlığı’nca merkezî kayıt sistemi kurulacak. Kolluk görevlileri hakkında komisyona veya diğer idarî mercilere yapılan her türlü ihbar ve şikâyet, merkezî kayıt sisteminden bir numara verilerek kayıt altına alınacak ve bu numara ihbar veya şikâyette bulunan kişilere tebliğ edilecek.

İhbar ve şikâyetlerin soyut ve genel nitelikte olmaması, ilgili olduğu kişi veya olayların belirtilmesi, iddiaların ciddi bulgu ve belgelere dayanması, dilekçe sahibinin adı, soyadı, imzası, iş veya yerleşim yeri adresi ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının doğru bildirilmesi zorunlu olacak. İhbar ve şikâyette bulunanların kimlik bilgileri gizli tutulacak.

Soruşturmalar Bizzat Cumhuriyet Savcılarınca Yapılacak

Kolluk görevlileri hakkında öldürme, kasten yaralama, işkence, zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması ve suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçları ile örgüt faaliyeti çerçevesinde işlenen suçlarla ilgili iddialara ilişkin soruşturmaları cumhuriyet savcıları bizzat ve öncelikle yapacak.

AA

HABERE YORUM KAT