1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Kod Adı İstanbul İsyanı" İçin Ne Dediler?
Kod Adı İstanbul İsyanı İçin Ne Dediler?

"Kod Adı İstanbul İsyanı" İçin Ne Dediler?

Yeni Şafak'ın gündeme damga vuran "Kod adı İstanbul isyanı" manşeti siyaset dünyasında büyük yankı uyandırdı.

A+A-

(AA) - Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Taksim Gezi Parkı odaklı olaylar ve Yeni Şafak Gazetesinin bugünkü manşetinde yer alan "Kod Adı İstanbul İsyanı" başlıklı habere ilişkin, "Bu işin aynı anda bu kadar yaygınlaşmasını spontane bir hadiseye bağlamak insan aklıyla alay etmek olur" dedi.

Bozdağ, TV8 televizyonunda katıldığı canlı yayında Taksim Gezi Parkı odaklı gelişmeler ve Yeni Şafak Gazetesindeki "Kod Adı İstanbul İsyanı" başlıklı habere ilişkin soruyu yanıtlarken, olayların başlamasının ardından uluslararası yayın kuruluşlarının tavrının dikkati çekici olduğunu söyledi. Bazı çevrelerin Türkiye'nin güçlenmesinden rahatsız olduğunu belirten Bozdağ, sosyal medya ve benzer ortamlarda olaylarla ilgili dezenformasyon yaşandığını kaydetti.

Pek çok demokratik ülkede zaman zaman benzer olayların yaşandığını ve basının bu olaylara yaklaşımıyla Türkiye'de yaşananlara yaklaşımının farklı olduğunu vurgulayan Bozdağ, "CNN olsun BBC olsun, herkesin takip ettiği gazeteler, televizyonlar olsun Türkiye'de olup bitenlerin tamamını çok farklı bir gözle veriyor" dedi.

Rejim değiştirecek bir hareketi tetikleme çabası

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Kanal 24 televizyonunda katıldığı canlı yayında Taksim Gezi Parkı odaklı gelişmeler ve Yeni Şafak Gazetesindeki "Kod Adı İstanbul İsyanı" başlıklı habere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Dış güçlerin Türkiye'de kargaşa çıkarmak için daha önce de bir takım toplantılar yaptığını hatırlatan Bağış, "Bu ilk mi, ilk defa mı böyle bir senaryo ortaya atılıyor? Bunların hepsi arşivlerde olan şeyler" dedi.

Bağış, 28 Şubat sürecinde, 1998'de bugün yaşandığı gibi toplumun farklı kesimlerini birbirine düşürerek ülkenin istikrarını bozmak, Türkiye'yi kendi güdümlerine sokmak isteyen bazı güç odaklarının oyun oynadığına dikkati çekti. Bağış, o dönemde ABD'de Amerikan Savunma Bakanlığının araştırma kurumu olan Ulusal Savunma Enstitüsünde toplantı gerçekleştiğini anlattı.

Türkiye yalan ve entrikayla karşı karşıya

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Soylu, Gezi Parkı olayları ve "Kod Adı İstanbul İsyanı" başlıklı habere ilişkin, "Türkiye yalanla, iftirayla ve entrikayla karşı karşıyadır" dedi.

Taksim Gezi Parkı odaklı gelişmeler ve Yeni Şafak Gazetesindeki "Kod Adı İstanbul İsyanı" başlıklı habere ilişkin soru üzerine Soylu, şunları söyledi:

"Bu tip organizasyonlarla Türkiye dönem dönem karşı karşıya kaldı. 1960 darbesine baktığınız zaman İngiliz gizli belgeleri açıklandığında darbenin nereden neşet ettiği ortaya çıkmıştır. Şimdi de Türkiye'nin etkinliğini kırmak, gelişmişliğini, ekonomisini, demokratik yürüyüşünü engellemek için gerek dış dünyadan gerekse onların içerideki ortaklarından çok ciddi bir şekilde saldırılar gerçekleşmektedir. Ben de gazeteyi okudum. Enterprise Enstitüsü'nün yapmış olduğu 2-3 ay önce böyle bir senaryoyu ortaya koyduğunu bir şekilde gazeteden öğrendim. Bunlar mümkündür. Dikkat ederseniz 2007 yılı öncesinde de yine Amerika'da bir enstitü tarafından ve o gün de Türkiye'nin gündemini sarsan birçoğu da gerçeklikle örtüşen haberlerle karşı karşıya kaldık. Çok dikkatli olmamız gereken bir dönemdeyiz. Türkiye'nin bugünkü ekonomik, demokratik ve siyasal gelişmişliği üzerine elde ettiği avantajı yitirmeye çalışan ciddi lobilerle karşı karşıyayız. Faiz lobisi bunun en temel unsurlarından bir tanesidir."

Son günlerde yaşadıklarımız, bir oyun

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Washington'daki Amerikan Girişimcilik Enstitüsü'nde (American Enterprice Institute) "olası İstanbul isyanı" adıyla bir senaryonun ele alındığının ortaya çıkması üzerine, soruları cevapladı. Senaryoda, ele alınanların son günlerde Türkiye'de yaşananlarla paralellik arzettiğini kaydeden Çelik, "Son günlerde yaşadıklarımız, bir oyun" dedi.

AK Parti mitinglerinde slogan olarak "Büyük oyunu bozmaya" sloganını kullandıklarını hatırlatan Çelik, "Bu bir oyun, maalesef yıllardan beri bildiğimiz bir şey var. Özellikle hakim güçler, Türkiye'nin etkin ve aktif bir dış politika takip etmesini pek istemiyor. Bizim bir siyaset bilimi hocamız vardı, 'hakim güçlerin Türkiye'ye uyguladıkları politika kurudukça ulanan uzadıkça budanan bir politikadır' derdi.

Belli yerlerde, belli mahfillerde özellikle Ortadoğu'da bir yıldız halinde parlayan Türkiye'nin bir şekilde frenlenmesi gerekiyordu. Bunları sayın Başbakan da söyledi 2013 Mayıs'ın da Türkiye zirve yaptı" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT