1. HABERLER

  2. HABER

  3. Koç'tan İşçi Çıkarmada Hep Aynı Senaryo
Koçtan İşçi Çıkarmada Hep Aynı Senaryo

Koç'tan İşçi Çıkarmada Hep Aynı Senaryo

Ürettiği 4 milyonuncu aracı törenle indiren Tofaş’ta 1000’e yakın işçi işten atıldı. İşçiler Koç Grubu'nun 1990'dan beri bu taktiği uyguladığını söylerken, fabrikada örgütlü Türk Metal'e de tepki gösterdi.

A+A-

Evrensel gazetesinin verdiği habere göre; Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Tofaş’ın Bursa fabrikasında düzenlenen törende yaptığı konuşmada, TOFAŞ’ın Bursa’nın en büyük, Türkiye’nin ise 5’inci büyük sanayi kuruluşu olduğunu söyleyerek büyük bir aile oldukları mesajını vermişti.

Tofaş’ın yıllık 400 bin üretim kapasitesi ve 8 bine yakın çalışanı ile Türkiye’nin hem otomobil, hem de hafif ticari araç üreten tek firması olduğunu kaydeden Koç, “Global beş markaya birden üretim yapan Tofaş, toplam otomobilin yüzde 28’ini, ihracatın yüzde 23’ünü tek başına gerçekleştirmektedir. Bugün otomotiv ana sanayimiz yıllık 1.5 milyon üretim kapasitesi ile dünyanın en büyük 17’nci otomotiv üreticisi, Avrupa’nın ise en büyük hafif ticari araç üreticisidir. Murat 124 ile başlayan ve 4 milyonuncu araca uzanan bu yolda Bursa fabrikamızda 19 tane modeli dünya yollarına çıkarmanın gururunu yaşıyoruz” diye konuşmuştu.

Bu başarı öyküsünün üzerinden bir ay geçmeden, bu değerleri yaratan işçilere kapının önü gösterildi. Büyük çoğunluğunu sözleşmeli işçilerin oluşturduğu Tofaş’ta bine yakın işçi işten atıldı.

SENDİKAYA TEPKİ

İşyerinde çıkarılan işçiler ise sendikaları Türk Metal Sendikasına kızgın. İşçiler her zamanki gibi fabrikada üretimin durdurulduğu ve herkesin izinde olduğu bir dönemde işçilerin işten çıkarıldığını söylüyor. Tofaş’ta işten çıkarılan ve henüz tazminatlarını alamadıkları için isimlerinin yazılmasını istemeyen işçilerden birisi, “27 Aralık’ta izine çıkarıldık ve bizlere ‘dolaplarınızı boşaltın tüm kişisel eşyalarınızı eve götürün’ diyerek dolapların ilaçlanacağı söylendi. Biz de bu durumdan şüphelendik ancak bir şey yapacak gücümüz yok” dedi. Bir başka Tofaş işçisi ise, işyerine girerken ABD’den çok sipariş olduğunu ve bu siparişlerle birlikte kadroya alınacakları vaatlerinin verildiği aktardı. Sözleşmeli işçi, “Sendikacılara sözleşme nasıl geçecek diye sorduğumuzda ‘aslında biz yüzde yüzde zam alırız ancak bu kez de 1000 işçiyi kapı önüne koyarlar’ diyorlardı. Şimdi yüzde 18 zam istiyorlar ama yine 1000 işçiyi kapının önüne koydular. İşten çıkarılmamıza engel olmak için hiçbir şey yapmadığına göre Türk Metal Sendikası da bu işçi çıkartmalarını onaylıyor demek” diye konuştu.

GÖZDAĞI VERİLİYOR

Tofaş’ta hâlâ çalışmaya devam eden kadrolu işçilerden birisi ise “Koç grubunun taktiğidir bu, kârdan zarar etmeye başladı mı anında çalışanını çıkartır. 3 vardiyaya göre adam alırlar, hesapları tutmayınca olan çalışana ve ailelerine olur, yan sanayi ile birlikte binlerce insan işsiz kalır. 1990 yılından beri hep aynı senaryonun devam ediyor” dedi.

Sözleşme taslağına tepkilerin arttığı bir dönemde işten atmaların yaşandığına dikkat çeken işçi, “Bu atılan işçilerle birlikte verilmek istenen mesaj ise herkes otursun oturduğu yerdedir. İçerideki tepkileri bastırmaya yönelik adımlar bunlar” dedi.

Yine Tofaş’ta çalışan işçilerden birisi, “Hani nerde atıp tutan sendikacılar her zaman olduğu gibi yine ortada yoklar. Türk Metal Sendikası para kesmeye geldi mi unutmaz ama böyle zamanlarda ortada olmaz” dedi.

Tofaş fabrikasının bağlı olduğu Türk Metal Sendikası 3 Nolu Şube Başkanı tüm aramalarımıza rağmen telefona çıkmadı. Toplantıda olduğu söylenen Zafer Öztürk'ün toplantısı halen sürüyor! 

HABERE YORUM KAT