1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kocasakal: Artık TSK Değil, Silahsız Kuvvetler Var...
Kocasakal: Artık TSK Değil, Silahsız Kuvvetler Var...

Kocasakal: Artık TSK Değil, Silahsız Kuvvetler Var...

İstanbul Barosu Başkanı Avukat Ümit Kocasakal, Eskişehir’de Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yönelik sözler sarf etti.

A+A-

İstanbul Barosu Başkanı Avukat Ümit Kocasakal, Eskişehir’de Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yönelik sözler sarf etti. Yıllarca hep yanlış yaptıklarını belirten Kocasakal, “Biz zannettik ki Cumhuriyet barolarda korunur. Biz zannettik ki günde 5 vakit laiklikten söz ederek laiklik korunur. Biz zannettik ki ordumuz var. O güçlü ordu bizi korur. Artık TSK vesaire yerine Türk silahsız kuvvetleri var. Siz Türk silahsız kuvvetlerisiniz. Bu yüzden durmadan çalışacağız.” dedi.

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde Anadolu Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü tarafından ‘yargı bağımsızlığı ve yeni anayasa’ konulu konferans düzenlendi. Eskişehir Baro Başkanı Avukat Rıza Öztekin’in başkanlığını yaptığı konferansa, Yargıtay eski Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu ve İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal konuşmacı olarak katıldı.

"HÜKÜMETE ANAYASA YAPMA YETKİSİ VERİLMEDİ"

Yeni anayasa hazırlıklarına karşı çıkan Kanadoğlu, mevcut 1980 anayasasının bugünkü TBMM, yürütme ve yargının meşruiyeti olduğunu ve herkesin bu anayasaya sadık kalma zorunluluğu bulunduğunu ileri sürdü. Halkın bu hükümete yeni anayasa yapma yetkisi vermediğini iddia eden Kanadoğlu, şöyle dedi: “Milletvekilleri Anayasa'nın 81. maddesine göre yemin ederek göreve başlarlar. O andın metninde doğrudan doğruya anayasaya sadakatten ayrılmayacağına diye yemin vardır. Bu anayasaya yemin ederek göreve başlayan ve seçimi kazandığı için temsil kabiliyeti olduğunu söyleyen iktidar, kavramları birbirine karıştırmaktadır. Bu seçimin tek sebebi, bu hükümete yürütme yetkisi verilmiştir. Yeni bir anayasa yapma yetkisi vermemiştir.”

MUHALEFET PARTİLERİ KENDİLERİNİ ALDATIYOR

Yeni anayasa çalışmaları için TBMM’de kurulan uzlaşma komisyonuna muhalefet partilerinin katılmasına sert çıkan Sabih Kanadoğlu, “Kurulan uzlaşma komisyonunda muhalefet partilerinin ne işi vardı? Anayasada dayanağı olmayan uzlaşma komisyonuna iştirak ediyorsunuz. Kendinizi aldatıyorsunuz, oy birliği sağlanamazsa bu iş burada kalır. Onun için varız diyorsunuz." dedi.

DARBELERİ YAPANLARIN YARGILANMASINI ELEŞTİRDİ

İstanbul Barosu Başkanı Avukat Ümit Kocasakal ise 1980 ve 28 Şubat darbelerini yapanların yargılamalarını eleştirdi ve bu yargılamaları ‘darbe ticareti’ olarak değerlendirdi. ‘Şimdi herkes anti darbeci oldu.' diyen Kocasakal, bugün darbeye karşı çıkanların geçmişte darbecilerle birlikte olduğunu vurguladı. Ümit Kocasakal, "Yıllar sonra darbelere karşı çıkmak olmaz. Yürek, 12 Eylül’e 13 Eylül’e, 28 Şubat’a 1 Mart’ta karşı çıkabilmektir. Aradan 15 sene geçtikten sonra böyle efelenmeleri kimseye yutturamazsınız.” diye konuştu.

ZANNETTİK Kİ CUMHURİYET BAROLARDA KORUNUR

Ana muhalefet partisi CHP’nin halkçılık okunu yitirdiği için bugünlere geldiğini ileri süren Kocasakal, kendileri hakkında da özeleştiride bulundu. Kocasakal, “Biz 90 senedir yattık. Adamlar 30 Ekim 1923’ten beri çalışıyorlar. Biz zannettik ki Cumhuriyet barolarda korunur. Biz zannettik ki günde 5 vakit laiklikten söz ederek laiklik korunur.” şeklinde konuştu.

ORDUMUZ VAR ZANNETTİK

Türk Silahlı Kuvvetleri'ni eleştiren Kocasakal, şöyle devam etti: “Biz zannettik ki ordumuz var. O güçlü ordu bizi korur. Ben TSK’nın kurumsal kimliğini hep savundum. Biz NATO’ya girdiğimizden beri 'ne kadar milli ordumuz kaldı', bunu hiç düşünmek istemedik. Geldiğimiz bu noktanın hayırlı bir yönü oldu. Artık TSK vesaire yerine Türk silahsız kuvvetleri var. Siz Türk silahsız kuvvetlerisiniz. Bu yüzden durmadan çalışacağız. “

CİHAN 

HABERE YORUM KAT