1. HABERLER

  2. HABER

  3. KOÇ-ÜLKER'in Kazandığı İhaleye İptal
KOÇ-ÜLKERin Kazandığı İhaleye İptal

KOÇ-ÜLKER'in Kazandığı İhaleye İptal

Türkiye'nin en büyük özelleştirme ihalelerinden olan köprü ve otoyolların özelleştirme ihalesinde son noktayı Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) koydu.

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ''Otoyollar, köprüler meselesini tekrar masaya yatıracağız. Daha yüksek beklentimiz var'' şeklindeki açıklamasıyla dikkatleri üzerine çeken ihale, ÖYK tarafından iptal edildi.

İhale, Karayolları Genel Müdürlüğünün sorumluluğunda olan, yapım, bakım, onarım ve işletimini üstlendiği, bağlantı yolları ile birlikte, ''Edirne-İstanbul-Ankara Otoyolu'', ''Pozantı-Tarsus-Mersin Otoyolu'', ''Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu'', ''Toprakkale-İskenderun Otoyolu'', ''Gaziantep-Şanlıurfa Otoyolu'', ''İzmir-Çeşme Otoyolu'', ''İzmir-Aydın Otoyolu'', ''İzmir ve Ankara Çevre Otoyolu'', ''Boğaziçi Köprüsü'', ''Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Çevre Otoyolu'', bunlar üzerindeki hizmet tesisleri, bakım ve işletme tesisleri, ücret toplama merkezleri ve diğer mal ve hizmet üretim birimleri ile varlıklarını (OTOYOL) kapsıyordu.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ÖYK'ca yapılan değerlendirme ve alınan karar ile köprü ve otoyolların işletme haklarının verilmesi yöntemi ile yapılan özelleştirme ihalesinin iptal edildiğini bildirdi. 

Otoyollar ve köprülerin özelleştirilmesinin, gerek niteliği itibarıyla gerekse Türkiye'nin geçirmekte olduğu ekonomik yapılanma ve değişim süreci nedenleriyle büyük önem arz ettiğine dikkati çekiliyor. Söz konusu otoyollar ve köprülerin özelleştirilmesiyle, elde edilecek özelleştirme bedelinin yanısıra teknoloji transferi, verimlilik artışı, kaza oranlarında azalış, zaman ve yakıt tasarrufu, çevre kirliliğinin azaltılması gibi faydalar bekleniyor.

AA

HABERE YORUM KAT