1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kobani Eylemlerine 87 Tutuklama
Kobani Eylemlerine 87 Tutuklama

Kobani Eylemlerine 87 Tutuklama

Diyarbakır, Mardin, Ağrı ve Siirt'te sözde Kobani’ye destek eylemlerine katılan 87 kişi tutuklandı.

A+A-

Kobani bahanesi ile eylemlerde gözaltına alınan ve emniyetteki sorgularının ardından nöbetçi mahkemelere sevk edilen 87 kişi tutuklandı. Diyarbakır'da 39, Mardin'de 5, Siirt'te 13, Ağrı'da 30 kişi çeşitli suçlamalarla tutuklandı. Suçlamalar arasında 'terör örgütü adına suç işlemek', 'kamu görevlilerine direnmek', 'mala zarar verme', 'yağma' ve '2911 sayılı yasaya muhalefet' var.

Emniyet ekiplerinin düzenlediği operasyonlarda, eylemlere katıldıkları tespit edilen bazı şüpheliler de gözaltına alındı. Mardin ve Siirt'te 26 kişiye de adli kontrol uygulandı. Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesindeki Kobani eylemlerinde gözaltına alınan 63 kişiden de 30'u tutuklandı.

‘Yakıp yıkmak çare değil’

Siirt'teki olaylarda hayatını kaybeden Davut Nas'ın ağabeyi Metin Nas, yaşanan olayların halk ve esnaftan başkasına zarar vermediğini söyledi. Olayların ikinci gününde göstericiler tarafından yaralı bulunduktan sonra kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Nas'ın ağabeyi, kardeşinin yaralandığını öğrendikten sonra hastaneye gittiğini ancak kendisine gösterilmediğini söyledi.

Metin Nas, "Yakıp yıkmak hiç bir şeye çare değil. Eğer yakıp yıkmak çözüm oluyorsa gelin biz de yakalım. Ama eninde sonunda bir tek biz zarar görüyoruz. Biz mazlumlar zarar görüyoruz. Başka kimse zarar görmüyor. Esnaf zarar görüyor" diye konuştu.

Nas, kendi canlarının yandığını ifade ederek, başka insanların canının yanmaması ve başka kayıpların olmaması için gösterilere son verilmesini istediklerini söyledi.

Sivil toplum kuruluşları tepkili

Diyarbakır'da 72 sivil toplum kuruluşu, eylemlere tepki gösterdi. Memur-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yunus Memiş, düzenlenen basın toplantısında, 1990'lı yıllardan bu yana kan, gözyaşı ve acı travmalarla yoğrulan bölgenin huzur ve barış ortamından rahatsız olanlar tarafından tekrar hatırlamak istemedikleri anarşi ortamına geri döndürülmeye çalışıldığını söyledi.

Memiş , "HDP yöneticilerinin çağrısıyla Kobani'deki IŞİD saldırıları bahane edilerek kepenk ve kontak kapatma eylemi ile başlayan organize olmuş şehir eşkıyaları Diyarbakır başta olmak üzere bölgemizi ateş çemberinin içine sürüklemişlerdir" dedi.

Hayat normale dönüyor

Eylemlerin yapıldığı bazı kent ve ilçelerde iş yerleri yeniden açılırken, vatandaşlar da gündelik yaşamlarına geri döndü. Şırnak'ta bayramın üçüncü gününden bu yana devam eden olaylar nedeniyle iki okul, özel bir dershane, 19 iş yeri, Şırnak İl Müftülüğü, bir dernek ve bazı MOBESE kameralarının zarar gördüğü belirlendi.

Gösterilerin aralıklarla devam ettiği Mardin'in Midyat ilçesinde yaralanan 10 yaşındaki V.T hastanede tedavi altına alındı.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum