1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Koalisyon Güçleri Ateşkesi Tanımadılar
Koalisyon Güçleri Ateşkesi Tanımadılar

Koalisyon Güçleri Ateşkesi Tanımadılar

Amerikan yönetimi, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin dün akşam askerlerine verdiği ateşkes emrini tanımadığını duyurdu.

21 Mart 2011 Pazartesi 10:35A+A-

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Birleşmiş Milletler'in uçuşa yasak bölge kararının uygulanmaya devam edileceği belirtildi. Açıklamada uluslararası güçlerin Kaddafi'ye yönelik harekatının "ilk günde çok iyi olduğu" vurgulandı. 

ABD Başkanı Barack Obama'nın Güney Amerika ziyaretinde kendisine eşlik eden Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Tom Donilon da Rio De Janeiro da gazetecilere yaptığı açıklamada ateşkes için "Gerçek değil veya hemen ihlal edildi" dedi. Donilon, ayrıca Obama'nın Libya konusuyla ilgili olarak Ürdün Kralı Abdullah ile telefon görüşmesi yaptığını, liderlerin Libya'ya karşı geniş bir koalisyona gerek olduğu konusunda mutabık kaldıklarını belirtti.

Amerika, İngiltere ve Fransa'nın başını çektiği koalisyon güçlerinin Libya'ya yönelik önceki gün başlattığı askerî operasyona dün de devam edildi. İlk gün denizaltılar ile Libya füze savunma sistemini vuran ABD, dün de savaş uçaklarıyla Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı kara birlikleri ve hava savunma sistemlerini hedef aldı.

Operasyona katılan ülkelerin sayısı da artıyor. Belçika'nın savaş uçaklarını bölgeye göndereceğini açıklamasının ardından, Katar jetlerinin Libya etrafında planlanan yerleri aldığı duyuruldu. Amerika'nın 'Haçlı saldırısı' imajını önlemek için daha fazla Arap ülkesini operasyona dahil etmeyi amaçladığı yorumları yapılıyor.

"Operasyonun Hedefi Belirsiz!"

Bir Amerikan televizyonuna konuşan ABD Genelkurmay Başkanı Mark Mullen'in açıklamaları ise sürpriz mesajlar içerdi. Operasyonun 'belirsiz' olduğunu ve hedefte Kaddafi'nin devrilmesinin bulunmadığını belirten Mullen, müdahalenin Kaddafi'nin konumunu devam ettirdiği bir durumda sona erebileceğini söyledi.

RUSYA'DAN TEPKİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Alexandır Lukashevich, Libya'daki hava saldırısını eleştirirken, uçakların başkent Trablus'ta ve 3 farklı bölgede askerî olmayan hedefleri vurduğunu söyledi. Bunun sonucunda 48 sivilin öldüğünü, 150 sivilin de yaralandığını belirten Rus sözcü, bir sağlık merkezinin ise kısmen yok edildiğini kaydetti. Moskova, harekâta en başından beri soğuk bakıyor. Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ise sivil ölümlere yol açtığından dolayı saldırıları eleştirdi. Arap Birliği'nin Libya hava sahasının uçuşa yasak bölge ilan edilmesine verdiği destek, Batı ülkelerinin Libya'ya karşı harekete geçme yönündeki isteksizliklerini kırmıştı. Musa, saldırıların Arap Birliği'nin destek verdiğinin ötesine geçtiğini ifade etti. Amr Musa, "Yaşananlar uçuşa yasak bölge amaçlarından farklı. Bizim isteğimiz sivillerin korunması, bombalanması değil." dedi.

HABERE YORUM KAT