'Knesset'e Tepki Olarak İstifa Seçeneğini Masaya Yatıracağız'

01.03.2016 01:27
'Knesset'e Tepki Olarak İstifa Seçeneğini Masaya Yatıracağız'
İsrail Parlamentosu Knesset'teki Arap Bloku'nun lideri Avde, 3 Arap milletvekilinin parlamentodan uzaklaştırılması durumunda tepki olarak istifa seçeneğini masaya yatıracaklarını bildirdi.

Knesset'teki Arap Bloku'nun lideri Eymen Avde, İsrail'in ırkçılıkla suçladığı 3 Arap milletvekilinin parlamentodan uzaklaştırılması durumunda tepki olarak istifa seçeneğini masaya yatıracaklarını söyledi.

Avde, yaptığı yazılı açıklamada, Anayasa Hukuk ve Yargı Komitesinin, "İsrail karşıtı provokatif eylemler yapmak" suçlamasıyla Arap vekillerin üyeliklerinin askıya alınmasını içeren yasa tasarısını onaylamasının ardından parlamentoda, "Bu parlamentoda beni temsil etmeyen İsrail bayrağını, fotoğrafları ve sembolleri görüyorum. Buna rağmen haklarımızı teminat altına alacak demokratik bir oluşum ve daha iyi bir gelecek için burada olmayı tercih ettim" dediğini kaydetti.

Raid Salah liderliğindeki 1948 Filistin İslami Hareketi'ni İsrail'in yasa dışı örgüt ilan etmesinin ardından bazılarının, parlamentodaki milletvekillerini de engellemeye çalıştığına dikkati çeken Avde, Knesset'teki Arap milletvekilleri Cemal Zahalka, Hanin Zuabi ve Basil Gattas'ı işaret ederek, "Milletvekillerinin uzaklaştırılması durumunda bu ırkçı kanunlara tepki olarak istifa seçeneğini masaya yatıracağız" ifadesini kullandı.

Anayasa Hukuk ve Yargı Komitesi, "İsrail karşıtı provokatif eylemler yapmak" suçlamasıyla 3 Arap milletvekilinin üyeliklerinin askıya alınmasıyla ilgili yasa tasarısını onaylamış, Knesset Etik Kurulu, 8 Şubat'ta Zuabi ve Gattas'a 4 ay, Zahalka'ya ise 2 ay genel kurul toplantılarından uzaklaştırma kararı vermişti.

120 koltuklu Knesset'te "Arap Listesi" çatısı altında 13 Filistin asıllı milletvekili bulunuyor. 

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim