1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Kızının Cenazesini HDP'nin İstismar Etmesine Müsade Etmedi
Kızının Cenazesini HDP'nin İstismar Etmesine Müsade Etmedi

Kızının Cenazesini HDP'nin İstismar Etmesine Müsade Etmedi

Sur'da öldürülen PKK’li Gülistan Aysal'ın babası Feyzullah Aysal, kızının kandırıldığını dile getirerek PKK’ye tepki gösterdi.

A+A-

Bitlis'te yaşayan baba Aysal, İstanbul'da tekstil sektöründe çalışırken geçen yıl PKK'liler tarafından dağa götürülen ve kendisinden bir daha haber alamadığı 20 yaşındaki kızı Gülistan Aysal'ın, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde çukur kazıp, barikat oluşturan militanlara yönelik operasyonda öldüğünü öğrendi.

BABASI BAŞVURU YAPTI

Operasyonda etkisiz hale getirilen militanlar arasında yer alan Aysal'ın defin işlemleri için baba Aysal'a haber verildi. Kızının cenaze töreninin örgütün propagandasına dönüşmemesi için harekete geçen baba Feyzullah Aysal, Bitlis Valiliğine başvurarak defin işlemi sırasında gerekli güvenlik önlemlerinin alınması talebinde bulundu.

Diyarbakır'da yakınları tarafından teslim alınan Aysal'ın cenazesi, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine ait cenaze aracıyla Bitlis'e getirildi. Bitlis-Baykan karayolunun Arıcılık mevkiinde güvenlik önlemi alan polis ekipleri, konvoydakilerin kimlik kontrolünü ve üst aramasını gerçekleştirdi. Aysal'ın cenazesi, 8 Ağustos Mahallesindeki mezarlığa defnedildi.

"BU KÜRT DAVASI DEĞİL"

Haber-7'nin naklettiğine göre Aysal, "Bunun Kürt davası olduğuna inanmıyorum. Kızımdan kaç ay haber alamadık. Sonra örgüt tarafından kandırılarak götürüldüğünü öğrendik. Her şey belli ve ortada. Ne kadar gerçekçi oldukları da ortada... Başıma geldi, başkasının başına gelmesin. Benim canım yandı, başkasının canı yanmasın. Herkes bu oyuna karşı uyanık olsun ve safını belli etsin. Bu çocukları kandırıp götürüyorlar. Hepsi 15 ile 20 yaşındaki çocuklar... Örgüte karşı da tepkimi gösteriyorum."

Konuşmasına Kürtçe devam eden baba Aysal, "Bu, Kürt davası değil. Buna inanmıyorum ve insanları kandırıyorlar. Terörün ne yönü ne yöntemi ne de dini var. Ben bu kadar diyorum. Acım çok büyük ve herkes sesimi duysun" dedi.

BİZDEN YARDIM İSTEDİ

Emniyet Müdürü Fatih Kaya da cenazenin sorunsuz bir şekilde defnedilmesi için gerekli önlemlerin alındığını belirterek, "Baba, sağ iken kızına sahip çıkamadıklarını fakat kızının cenazesinin bölücü terör örgütü yandaşları tarafından provoke edilmemesi için bizden yardım talebinde bulundu. Bu örnek davranışından dolayı kendisini kutluyoruz. Devletimizin ve milletimizin huzurlu günler yaşaması için el birliğiyle bilinçlenen vatandaşlarımızla sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT