Kızıldeniz Sınır Anlaşması'nı Protesto Edenlere Hapis Cezası

12.06.2016 02:33
Kızıldeniz Sınır Anlaşması'nı Protesto Edenlere Hapis Cezası
Mısır ve Suudi Arabistan arasında 8 Nisan'da imzalanan Kızıldeniz Sınır Anlaşması'nı protesto eden eylemcilerden 7'si, 8'er yıl hapis ile para cezasına çarptırıldı.

Mısır ve Suudi Arabistan arasında 8 Nisan'da imzalanan Kızıldeniz Sınır Anlaşması'nı protesto eden eylemcilerden 7'si, 8'er yıl hapis ile para cezasına çarptırıldı.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Kuzey Giza Ceza Mahkemesi, “Tiran ve Sanafir adalarının Mısır'dan Suudi Arabistan'a geçmesine karşı izinsiz gösteri düzenlemek, söylenti ile yalan haber yaymak ve bu işlerde dini istismar etmek” suçundan 7 göstericiyi 8’er yıl hapis ve 500’er cuneyh (yaklaşık 50 dolar) para cezasına çarptırdı.

Mısır, Tiran ve Sanafir adalarını, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in Kahire ziyareti sırasında imzalanan Yeni Deniz Sınırı Antlaşması ile Suudi Arabistan'a bırakmıştı. Antlaşma, Mısır'da muhaliflerin yanı sıra yönetim yanlısı bazı grupların da tepkisini çekmiş, Mısır hükümeti, adaların Suudi Arabistan'a ait olduğuna dair 9 belge yayımlamıştı.

Başta başkent Kahire olmak üzere Mısır'ın birçok kenti, 25 Nisan'da Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan’a geçmesini protesto etmek amacıyla düzenlenen gösterilere sahne olmuş, bu gösteriler sırasında çok sayıda kişi polis tarafından gözaltına alınmıştı.

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim