Kıyat’ın İfadesi Alınacak

16.08.2010 00:54
Kıyat’ın İfadesi Alınacak
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, katıldığı televizyon programında, ‘Faili meçhuller devlet politikasıydı' diyen emekli Koramiral Atilla Kıyat'ın talimat ile ifadesinin alınması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazı gönderdiği bildirildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak, faili meçhul cinayetlerle ilgili emekli Koramiral Atilla Kıyat'ın bilgisine başvurulacağını belirtti. Faili meçhullerle ilgili dosyanın açık olduğunu ifade eden Kavak, bu kapsamda Kıyat'ın talimatla ifadesinin alınması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazı gönderdiklerini bildirdi.

Emekli Koramiral Atila Kıyat'a başta Tuğgeneral Bahtiyar Aydın ve Albay Rıdvan Özden başta olmak üzere birçok faili meçhul cinayet ile ilgili sorular yöneltilerek bilgisine başvurulacağı ifade ediliyor.

Emekli Koramiral Atila Kıyat katıldığı bir televizyon programında, 1990- 2000 yılları arasında yapılanların devlet politikası olmasına rağmen bölgede ülkesine karşı kin kusan bir neslin yetişmesine sebep olduğunu savundu. Emekli Koramiral Kıyat, şöyle demişti:

"Hukuk dışı uygulamalar olmuştur. Bugün Ergenekon'da faili meçhul cinayetlerden dolayı suçlanan ve içeride olan kimseler vardır. Ama ben devamlı söylüyorum. Bu arkadaşlar o zaman (şimdi albay bunlar) üsteğmendi, yüzbaşıydı. Şimdi diyorlar ki 'Sen Cizre'deyken muhtarı öldürdün' ya da Muhtarla beraber oldun filancayı öldürdün.' Sene kaç? 1994, 1995... Şimdi ben de diyorum ki, lütfen 94'ün, 95'in, 93'ün, 96'nın, 97'nin Başbakanları, Cumhurbaşkanları, Genelkurmay başkanları, OHAL valileri... Yatağınızda nasıl rahat uyursunuz! Lütfen çıkıp açıklayın, bu yıllarda işlenen faili meçhuller terörle mücadele için devlet politikası mıydı ve bu çocuklar devlet politikası mı uyguladılar? 'Hayır böyle bir devlet politikası yok' diyorsanız, söyleyin. Hayır söylemiyorlar. Ben o zaman devlet politikası olduğunu düşünüyorum. O zaman maalesef ülkeyi idare edenler, faili meçhullerin de terörizme önlem olarak gördüklerini düşünüyorum. Çünkü bir üsteğmen, 'Ben Hasan'la Mehmet'i bir halledeyim de bu terörizmi bitireyim' diyemez. Birileri emir verdi."

BUGÜN

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim