1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kışanak: Rehineler 10 Gün İçinde Serbest Kalacak
Kışanak: Rehineler 10 Gün İçinde Serbest Kalacak

Kışanak: Rehineler 10 Gün İçinde Serbest Kalacak

Kandil’den örgütün kaçırdığı asker ve kamu görevlilerinin serbest bırakılacağı sözünü aldıklarını belirten Gültan Kışanak: Bir hafta 10 gün içinde sonuçlanacak.

A+A-

Abdullah Öcalan’ın mesajlarını örgütün Kandil kanadına iletmek ve görüşmeler yapmak için Irak Kürdistanı’na giden BDP heyeti, dün Erbil’de basın toplantısı düzenleyerek temaslarının sonuçları hakkında bilgi verdi.

Kandil Dağı’nda, KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan başkanlığındaki PKK heyetiyle görüştüklerini dile getiren BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, örgütten kaçırılan kamu görevlilerinin serbest bırakılması konusunda çalışma başlatacakları sözünü aldıklarını dile getirdi. Kışanak, “Sayın Öcalan’ın mektubuna 1 hafta 10 gün içerisinde görüşlerini belirten bir yanıt vereceklerini söylediler. Kandil’de tutsak bulunan kamu görevlilerinin serbest bırakılması için bu talebi ilettik. Kendileri de 1 hafta 10 gün içerisinde bir çalışma başlatıp, bunu sonuçlandıracaklarını söylediler” dedi.

“Görüşmeler ileri gidiyor”

Kürt sorununun diyalog, müzakere ve barışla sonuçlanması için başlatılan sürece DTK ve BDP olarak katkı sunduklarını vurgulayan Kışanak, şöyle devam etti: “İmralı’da başlatılan görüşmeler her gün bir adım ileri gidiyor. Barışı sağlamak ve akan kanı durdurmak için ilk günden beri çabamız sürüyor. Süleymaniye’de görüşmelerde bulunduk. Bugün de (dün) Erbil’de temaslarımızı südüreceğiz. Burada gördüğümüz destek ve ilgi çok önemliydi. Heyetimiz ayrıca KCK yönetimine yazılan mektubu da iletti. Yoğun hava operasyonu nedeniyle bir gün gecikmeli olarak Kandil’de Murat Karayılan başkanlığındaki KCK heyeti ile görüştük. Verimli ve önemli bir görüşme oldu. KCK yöneticileri İmralı’da süren diyaloğun kendileri için çok önemli ve bağlayıcı olduğunu söyledi. Sayın Öcalan’ın mektubuna 1 hafta 10 gün içerisinde görüşlerini belirten bir yanıt vereceklerini söylediler. Kandil’de tutsak bulunan kamu görevlilerinin serbest bırakılması için bu talebi ilettik. Kendileri de 1 hafta 10 gün içerisinde bir çalışma başlatıp, bunu sonuçlandıracaklarını söyledi. Biz bir heyet oluşturarak, bu alıkonanların ailelerine teslim edilmesi için çalışmamızı sürdüreceğiz. Yıllardır büyük acılara neden olan bu sorun diyalog ve müzakere ile çözülebilir. Bu tez ve görüşümüz şimdi hayat bulmaya çalışıyor. Temeni ve beklentimiz bu sürecin akamete uğramamısıdır.”

“Barış umutları arttı”

DTK Eşbaşkanı ve Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, Kandil’den çözüm sürecini desteklemeleri talebinde bulunduklarını belirtti. Tuğluk’un konuya ilişkin ifadeleri şöyle: “Sürecin arkasında olduğumuzu ifade ettik. Onlardan da bu sürecin arkasında durmaları için destek ve temennilerimizi ilettik. Kandil’de barış ve çözüm iradesi görmekten memnunuz. Kandil iki gün önce bombalanmasına rağmen bu kadar güçlü çözüm ve barış iradesi göstermesi umutlarımızı artırdı. Kandil ziyareti bizde barış umudunu daha da artırdı.”

BDP Diyarbakır milletvekili Altan Tan ise İmralı tutanaklarını sızdırmakla suçlanması hakkındaki soruyu yanıtlarken, “Beni tanıyan herkes iyi bilir. Biz sürecin farkındayız. Barış çok zor bir iştir, yürek, doğruluk, dürüstlük ister. Şu anda gündeme getirilen bütün iddialar yalandır. Bu yalanlar yakında ortaya çıkacaktır. Süreç olumlu bir çizgide ilerliyor. Barış isteyenler rahat olsun. Kavga ve savaşın devam etmesini isteyenlere yazıklar olsun. Bu sefer barış kazanacaktır” dedi.

Tan, gazetecilerin kendisinin neden hedef gösterildiği yönündeki sorusu üzerine ise şu ifadeleri kullandı: “Bu dönemin siyasal aktörleri çok önemlidir. Her kesim için geçerlidir. Partimizde herkes bu görevi layıkıyla yerine getirebilecek kapasitedir. ‘Eğer yıpratabilirsek belki süreci sabote edebiliriz’ diye düşünenler var. Ama bu defa başarılı olamayacaklar. Söz konusu belirtilen günde benim odama ABD Büyükelçiliği’nden görevlilerin yanı sıra çok sayıda gazeteci de gelmiştir. ” Basın toplantısının ardından BDP eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak ile milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Erbil’den Türkiye’ye dönmek üzere ayrıldı.

Adımlar İki Taraflı Atılmalı

Erbil’deki toplantıda Kürtçe konuşan DTK Eşbaşkanı ve Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, çözüm sürecinde atılan adımlara karşılık, karşı adımların da atılması gerektiğini söyledi. Ahmet Türk, “Adımlar atılırsa barışın gelmesi çabuk olur. Bu süreç konusunda Sayın Öcalan’a teşekkür ediyoruz. Bütün Türk ve Kürt siyasi partileri barış için çalışmalı ve rollerini oynamalıdırlar” dedi. Toplantıya Ahmet Türk’ün yanında BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, DTK Eşbaşkanı ve Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ve İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de katıldı.

DHA

 

HABERE YORUM KAT