1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Kırsal Bölgelerin 7 Milyon Sağlık Çalışanına İhtiyacı Var"
"Kırsal Bölgelerin 7 Milyon Sağlık Çalışanına İhtiyacı Var"

"Kırsal Bölgelerin 7 Milyon Sağlık Çalışanına İhtiyacı Var"

Uluslararası Göç Örgütü: "Dünya genelinde kırsal kesimde nüfusun yüzde 56'sının temel sağlık hizmetlerine erişimi yok"

A+A-

Uluslararası Göç Örgütü (ILO), dünya genelinde kırsal kesimdeki nüfusun yarısından fazlasının sağlık hizmetlerine erişiminin olmadığını bildirdi.

ILO'nun kentsel ve kırsal bölgelerde sağlık hizmetlerinde eşitsizlik raporu yayımlandı.

BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan ILO yetkilisi Xenia Scheil Adlung, kırsal bölgelerde nüfusun yüzde 56'sının temel sağlık hizmetlerine erişiminin olmadığını, kentlerde ise bu oranın yüzde 22 olduğunu söyledi.

Dünya nüfusunun yarısının kırsal bölgelerde yaşamasına rağmen bu bölgelerdeki sağlık çalışanı oranının sadece yüzde 23 olduğuna dikkat çeken Adlung, bölgede 7 milyon sağlık çalışanına ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Rapora göre, temel sağlık hizmetlerinden yararlanamayan bölgelerin başında yüzde 83'lük oranla Afrika başı çekiyor. Nijerya'nın kırsalında nüfusun yüzde 82'si sağlık hizmetlerinden yoksunken, kentlerde ise bu oran yüzde 37.

Öte yandan kentlerde ve kırsal bölgelerde sağlık hizmetlerindeki eşitsizliğin en yüksek olduğu yer ise Asya kıtası olarak ifade edildi.

Avrupa'da da kentlerde ve kırsal kesimde sağlık hizmetlerinde eşitsizliğin en yüksek olduğu ülkeler sırasıyla İtalya, Yunanistan, Andora ve Kıbrıs olurken, farkın ez olduğu ülkeler ise Monaco ve İsviçre olarak açıklandı.

Rapora göre, AB ülkelerinden sonra, kentlerde ve kırsal kesimlerde sağlık hizmetlerindeki eşitsizliğin en düşük olduğu ülkeler Guatemala, Türkiye ve Dominik Cumhuriyeti.

 (AA)

HABERE YORUM KAT