1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. "Kırım Tatarlarının Aşırıcı İlan Edilmesi Rus Faşizminin Tezahürü"
"Kırım Tatarlarının Aşırıcı İlan Edilmesi Rus Faşizminin Tezahürü"

"Kırım Tatarlarının Aşırıcı İlan Edilmesi Rus Faşizminin Tezahürü"

Ukrayna Parlamentosu Başkanı Andrey Parubiy, Kırım Tatar Milli Meclisi'nin Rusya Adalet Bakanlığı tarafından “aşırıcı örgütler” listesine alınmasının “Rus faşizminin tezahürü” olduğunu söyledi.

A+A-

Ukrayna Parlamentosu Başkanı Andrey Parubiy, Parlamento genel kurul açılışında, Rusya Adalet Bakanlığı’nın Kırım Tatar Milli Meclisi'ni, “aşırı faaliyetler” nedeniyle çalışmaları durdurulan dinî ve sivil toplum örgütleri listesine almasına tepki gösterdi.

Ukrayna ve Kırım Tatarlarının topraklarından Rus işgalcilerin çıkarılması için gereken her şeyin bir an önce yapılması gerektiğini vurgulayan Parubiy, “Bütün millet (Kırım Tatarları) aşırıcı ilan edildi. Bu Hitler ve Stalin diktatörleri döneminden sonra ilk kez oluyor. Bu Rus faşizminin bir tezahürüdür. Ukrayna Parlamentosu adına uluslararası organizasyonların bu suça tepki vermesi çağrısında bulunuyorum. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’nın da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni bir an önce bu konu ile ilgili toplantıya çağırmasını rica ediyorum.” dedi.

Betsa: Stalin Baskıları Devam Ediyor

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maryana Betsa da Twitter hesabından, “Kırım’ın yerli halkına Stalin baskıları devam ediyor. İnanılmaz insan hakları ihlali. Kararlı bir şekilde kınıyoruz.” açıklamasında bulundu.

AA

HABERE YORUM KAT