Kırgızistan'da Müslüman Özbek Katliamı

23.08.2010 18:42
Kırgızistanda Müslüman Özbek Katliamı
Kırgız-Özbek sınır kenti Oş ve Celalabad'da yaşanan katliamda 3 gün içinde 2 bin kişi öldü. İşte Kırgızistan'da yaşayan çoğunluğu İslamcı Özbeklere yönelik katliamın fotoğrafları…

Kırgızistan'ın Özbekistan'la sınır kenti olan Oş ve Celalabad'da yaşanan katliamı Kırgız Ordusunun silahlandırdığı ve yaşları 14-20 arasında değişen Kırgız milislerin gerçekleştirdiği bildiriliyor.

 

Özbeklerin evlerini birkaç gün önceden işaretleyen milislerin, Ordunun tank desteğiyle şehirlere girip, çoğunluğu çocuk ve kadın 2 bin kişiyi öldürdüğü, yüzlerce evi yaktığı ortaya çıktı.

 

 

Milislerin Özbeklerin İslami kimliklerinden rahatsızlık duyduğu, Kırgız milliyetçisi yöneticilerin de kışkırtmasıyla bu işe kalkıştıkları söyleniyor.

 

PressMedya'da yer alan habere göre bu bölgelerde yaşayan Özbeklerin önemli bir kısmını, Özbekistan'daki İslami ayaklanma olan Andican Ayaklanması sonrası Özbek Hükümetinin saldırısında Kırgızistan'a kaçan kişiler oluşturuyor.

 

 

Katliamdan korkunç kareler

 

Katliam esnasında 10 yaşındaki kız çocuklarının dahi tecavüz edilip öldürülmüş olduğu görüntülendi.

 

Hamile kadınların karınlarının yarıldığı, insanların diri diri yakıldığı görüntülerin çoğu yayınlanamayacak durumda. Bu denenle yaşanan vahşeti ancak kısmen resmeden aşağıdaki fotoğrafları yayınlayabiliyoruz: 

 

 

Kırgız askerler Özbek avında

 

Kırgız milisler saldırıya hazırlanıyor

 

 

Saldırının gerçekleştiği yerler kırmızı renkle işaretlenmiş. Görüldüğü gibi saldırı şehrin bir noktasından başlamış ve şehrin sonuna doğru saldırganlar yakarak ilerlemişler.

 

 

 

Saldırganların çoğu reşit olmadığından yargılansalar dahi önemli bir ceza almayacaklar.

 • Yorumlar 9
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim