1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Kınama Yetmez, İlla da “Vahim Tehlike” Havası Vermek Lazım!
Kınama Yetmez, İlla da “Vahim Tehlike” Havası Vermek Lazım!

Kınama Yetmez, İlla da “Vahim Tehlike” Havası Vermek Lazım!

Esenyurt’ta Caferi camine yönelik saldırı kişisel bir saldırganlık girişimi ya da meczup işi olabilir ama bu olayı köpürtme çabası çok daha tehlikeli bir mantığa işaret etmekte.

A+A-

HAKSÖZ-HABER

Esenyurt’ta Salı gecesi kundaklama girişimine konu olan Caferi camii olayı medyada geniş yankı buldu. Mezhepçi gerilim tehlikesinin bir yansıması olarak görülen bu eylem herkes tarafından kınandı ve saldırının çirkinliğine dikkat çekildi. Zaman gazetesi de bu eyleme yönelik yaptığı haberde bu tehlikeye dikkat çekti.

Ve aynı cami bir kere daha bugünkü Zaman’ın gündemindeydi. İlk sayfadan “Caferi camisine ikinci saldırı” başlığıyla duyurulan haber 4. sayfada yaklaşık yarım sayfalık resimli bir haber şeklinde ele alınmıştı.

“Kundaklama yetmedi, bu kez kubbeden girip camiyi dağıttılar” başlığıyla verilen haberde uzun uzadıya camiye sabah erken saatlerde girildiği ve etrafa zarar verildiğine dair bilgiler aktarılıyordu. Cami imamının ağzından etraflıca anlatılan hikayeye göre Caferi camisi ısrarlı bir saldırının odağındaydı. Bu uzun haberi okuyan herkes bu olaydan yola çıkarak ülkemizde Şii-Alevi unsurları hedef alan saldırganlığın ne kadar tehlikeli boyutlara vardığı sonucuna ulaşabilirdi.

Oysa uzun mu uzun haberin sonunda yer verilen tek cümlelik bir bilgi daha vardı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü yazılı bir açıklamayla söz konusu camiye ikinci bir saldırı yapıldığı iddiasını yalanlıyordu.

Bu durumda anlaşılan o ki, cami görevlileri ya da çevresindekiler bu konuyu gündemde tutmak için ikinci saldırı iddiasını ortaya atmış olabilirlerdi. Buna rağmen iddianın aynen vakiymişçesine haberleştirilmesi ve tahrik edici başlıklarla süslenmiş bir habere konu edilmesi yapılmak istenenin ne olduğu hususunda düşünmek gerektiğini hatırlatıyordu.

Son dönemlerde memlekette herşeyin kötüye gittiğine, ülkenin büyük tehlikelerle karşı karşıya olduğuna dair bir atmosfer oluşturmak için canla başla uğraştığı görülen Gülen cemaatinin yayın organlarında Alevilikle ilgili olarak da sıkça haberler yapıldığını ve bu kesimin büyük bir mağduriyet yaşadığı havasının verilmeye çalışıldığı rahatlıkla görülebiliyor. Esenyurt’taki Caferi camisi olayının da bu mantığın bir devamı olarak bu şekilde gündemleştirildiğini düşünmek yanlış olmaz. Mevhum bir saldırı olayını bu şekilde sunmanın başka ne manası olabilir ki? 

zaman_sii_cami++.jpg

HABERE YORUM KAT