Kimyasal Silah Kullanılan Bölgeler Açıklandı

28.05.2013 15:39
Kimyasal Silah Kullanılan Bölgeler Açıklandı
SMDK, Duma, El-Uteybe, El-Bihariye ve Haresta bölgelerinde kimyasal silah kullanıldığını iddia etti.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK),  Esed güçlerinin Suriye'nin Duma, El-Uteybe, El-Bihariye ve Haresta bölgelerinde kimyasal silah kullandığını iddia etti.

SMDK tarafından yapılan yazılı açıklamada, " Esed'e bağlı güçler, başkent Şam'ın Duma, El-Uteybe, El-Bihariye ve Haresta bölgelerine yönelik saldırılarında kimyasal silah kullandı. Uluslararası kurumlar harekete geçmelidir" denildi.

Doğu Guta'da yüz binlerce sivilin bombalandığı vurgulanan açıklamada, Esed güçleri ve Hizbullah militanlarının Doğu Guta'nın etrafını kuşatarak, bölgeye operasyonlar düzenlediği kaydedildi.

Muhaliflerin sivilleri kalkan olarak kullandığı iddialarını yalanlayan SMDK açıklamasında,  "Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve SMDK'nın temel görevi sivilleri korumaktır. ÖSO, sivillerin geçen iki yıl boyunca tehlikeli bölgelerden çıkmasını ve güvenli yerlere sığınmalarını sağlayarak onları korumaya çalıştı. ÖSO, güç dengeleri eşit olmamasına, cephane eksikliğine rağmen barbar askeri operasyonlara karşı sivilleri korumak için tüm çabasını sarfediyor" ifadesini kullandı.

Açıklamada ayrıca Birleşmiş Milletler'den sivilleri koruma konusunda yardım etmesi ve Suriye'deki olayları soruşturması için uzmanlar göndermesi talep edildi.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim