1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. Kimse Yok Mu Derneği Soruşturması: 33 Tutuklama
Kimse Yok Mu Derneği Soruşturması: 33 Tutuklama

Kimse Yok Mu Derneği Soruşturması: 33 Tutuklama

Kimse Yok Mu Derneği’ne yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınarak mahkemeye çıkarılan 40 şüpheliden 33’ü tutuklandı.

A+A-

AA’da yer alan habere göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Kimse Yok Mu Derneği’ne yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınarak mahkemeye çıkarılan 40 şüpheliden 33’ü tutuklandı.

Cumhuriyet Başsavcılığı’na bağlı Örgütlü, Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosu’nca yürütülen soruşturma doğrultusunda gözaltına alınan ve savcılık tarafından tutuklanmaları talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği’ne sevk edilen 40 kişinin sorguları tamamlandı.

Anadolu 8. Sulh Ceza Hâkimliği, şüphelilerden 33’ünün, “silahlı terör örgütüne üye olma”, “suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama”, “dinî inanç ve duyguların istismarı suretiyle dolandırıcılık”, “Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun’a muhalefet” gibi suçlardan tutuklanmasına karar verdi.

Hâkimlik, diğer 7 şüphelinin ise üzerlerine atılı suçun vasfı ile delillerin değişme ihtimali bulunduğu gerekçesiyle adlî kontrol hükümleri kapsamında serbest bırakılmasını kararlaştırdı. Bu kişilere haftanın iki günü ikametgâhlarına yakın karakola giderek imza atma yükümlülüğü getiren hâkimlik, yurt dışına çıkışlarının da yasaklanmasına hükmetti.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmada, olağanüstü hâl uygulaması kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Kimse Yok Mu Derneği’nin başkanı İsmail Cingöz’ün de aralarında bulunduğu 121 şüpheli hakkında gözaltı kararı alınmıştı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince karar kapsamında İstanbul merkezli 18 ilde gerçekleştirilen operasyonda 46 şüpheli gözaltına alınmıştı. Adliyeye sevk edilen bu kişilerden 40’ı tutuklanmaları talebiyle mahkemeye çıkarılmış, 6’sı ise savcılık sorgularının ardından serbest bırakılmıştı.

Soruşturma kapsamında gözaltına alınmasına karar verilen ve yakalanamayan 71 şüpheli hakkında yakalama kararı çıkarılmış, diğer 4 zanlının da başka suçlardan tutuklu bulunduğu tespit edilmişti.

HABERE YORUM KAT