1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. Kimin 'FETÖ' Mensubu Olup Olmadığına Bu 12 Kıstasa Göre Karar Veriliyor
Kimin 'FETÖ' Mensubu Olup Olmadığına Bu 12 Kıstasa Göre Karar Veriliyor

Kimin 'FETÖ' Mensubu Olup Olmadığına Bu 12 Kıstasa Göre Karar Veriliyor

Soruşturmalarda Gülen ile bağlantısı olmayanların görevden alınmasının ya da tutuklanmasının önüne geçilmesi için 12 kıstas geliştirildiği öne sürülüyor.

A+A-

Darbe soruşturmalarında savcıların, FETÖ ile ilişkisi olan ve olmayanları '12 maddelik bir kıstas listesi' ile ayırt etmeye çalıştıkları iddia edildi.

Türkiye gazetesinden Nuri Elibol, savcıların, darbenin arkasında olduğunu düşündüğü FETÖ mensuplarını, darbeyle ilişiği olmayan kişilerden ayırabilmek için bir 'kıstaslar seti' geliştirdiğini ileri sürdü.

"Gizlenen FETÖ'cüler nasıl tespit ediliyor?" başlıklı yazısında, Elibol, '12 maddelik kıstaslar setini' şöyle sıraladı:

1- 17-25 Aralık darbe girişimleri ve MİT tırlarının durdurulması olaylarından sonra FETÖ yayın organlarından olan Zaman gazetesi, Bugün gazetesi aboneliğini devam ettirenler veya yeni abone olanlar.

2- Yine bu tarihlerden sonra örgütün niyeti ortaya çıkmasına rağmen, tüm ikaz ve yardımlara rağmen, çocuklarını FETÖ'ye ait okullarda-dershanelerde ve etüt merkezlerinde okutanlar.

3- 50 bin kişilik özel FETÖ iletişim ağına dahil olanlar. FETÖ'cülerin kurduğu özel bir iletişim ağı var. O ağ üzerinden 50 bin kişi irtibat kurmuş.

4- 17-25 Aralık darbe girişiminden sonra FETÖ'ye ait finans kurumlarında hesap bulunduranlar, özellikle de FETÖ çağrısı ile bankaya yeni para yatıranlar.

5- FETÖ tarafından kurulan Aktif-Sen gibi sendikalarda 17-25 Aralık'tan sonra üyeliğini ısrarla devam ettirenler.

6- Yine FETÖ'ye ait olan Memurlar Vakfı, YÖNETDER'e üyeliğini devam ettirenler.

7- Telefon dinlemelerine takılanlar.

8- 17-25 Aralık darbe girişimi ve MİT tırları olaylarından sonra FETÖ mensuplarının yurt içi ve yurt dışında yaptıkları toplantılara, özel organizasyonlarına, ev toplantılarına katılanlar.

9- 17-25 Aralık darbe girişiminden sonra teröristbaşını Pensilvanya'da ziyaret edenler.

10- Darbe girişimine katılanların ve destek verenlerin ifadelerinde ismi geçenler.

11- FETÖ'ye müzahir TUSKON gibi, İŞAD gibi iş dünyası derneklerinden-vakıflarından- sendikalarından 17-25 Aralık darbe girişiminden sonra ısrarla ayrılmayanlar.

12- Yine FETÖ tarafından kurulup işletilen Yazarlar Vakfı-Abant Platformu ve FETÖ'ye ait üniversitelerin-okulların yönetici-mütevelli heyeti ve üyeliğinden 17-25 Aralık'tan sonra ayrılmayanlar.

HABERE YORUM KAT

4 Yorum