1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Kim, Kimden ve Niçin Özür Dilemeli?
Kim, Kimden ve Niçin Özür Dilemeli?

Kim, Kimden ve Niçin Özür Dilemeli?

Hakan Albayrak kardeşimiz 24 Nisan tarihli Star’da kaleme aldı. ’Ermenilerden özür dilemeliyiz!’ başlıklı bu yazıyı başkaları yazsaydı, -ki yazmaktalar da- üzerinde durmaya gerek olmayabilirdi.

A+A-

Selahaddin E. Çakırgil

Kim, Kimden ve Niçin Özür Dilemeli?

T.C. kamuoyu  son haftalarda, iki özür dileme konusuyla daha bir yoğunluklu meşgul olmak zorunda kaldı.  

Birisi, İsrail rejiminin Türkiye’den özür dilemesi  ve onun etrafındaki tartışmalar.. (Ki, bu konulara önceki yazılarda değinilmişti.)

İkincisi ise, 1915’deki  ermeni mes’elesinden dolayı özür dilenmesi talebleri.. (Berlin yollarında olduğum için, bu konuya değinmede gecikme oldu..)

*

Bilindiği üzere, iki sene sonra, 1915 Hadiseleri’nin 100. yıldönümü olacak..

Özellikle de Ermenistan dışındaki (ve, diasporadakiler’ denilen) ermeniler ve hele de B. Amerika’da, yahudilerden sonra, Amerikan iç siyasetini en fazla etkileme gücüne sahib olduğu bilinen ermeniler, Amerikan hükûmetine her yıl, 24 Nisan’lar öncesinde baskılar yaparak, 24 Nisan 1915 Hadiseleri’nin bir jenosid, / soykırım olarak, yani bir savaş suçu olarak nitelenmesini isterler, ama, Amerikan başkan adayları seçim öncelerinde bu yönde söz verseler bile, iktidara geldiklerinde, dünya dengeleri bundan sakınırlar.

Nitekim, Barack Obama’nın Amerikan Başkanlığı’na seçilmesinden bu yana her 24 Nisan günü olduğu gibi bu yıl da o hadiseler için, ’jenosid’/ soykırım terimini kullanmaktan dikkatle kaçınıp, ermenicede  ’Büyük Felaket’  mânâsına gelen, ’Meds Yeghern’ ifadesiyle yetinmesi, ermeni diasporasını bir hayal kırıklığına daha uğratmış bulunuyor.

Obama, bu yılki 24 Nisan mesajında (özetle) şöyle diyordu: ’Bugün, 20'nci yüzyılın en kötü mezalimlerinden biri olan Meds Yeghern'i ve hayatlarını kaybedenleri anıyoruz. 98 yıl önce 1,5 milyon ermeni, Osmanlı İmparatorluğu’nun son günlerinde katledildi ya da ölüme yürüdü. (…) 1915'te ne yaşandığına dair görüşümü sık sık tekrar ettim ve görüşüm değişmedi. Gerçeklerin tam, dürüst ve âdil biçimde kabul edilmesi hepimizin yararına. (…) Ermeni halkının tarihi ve mirası, yenilmez ruhuyla ve çok büyük acı ve sıkıntılar karşısındaki büyük direnciyle iz bıraktı. ABD, Ermeni-Amerikalıların toplumumuza, kültürümüze ve topluluklarımıza yaptığı katkılarla daha güçlü. (…) Bugün Meds Yeghern'in dehşetini hatırlamak, hayatını kaybedenlerin hatıralarını anmak ve ermeni halkına kalıcı bağlılığımızı teyid etmek için dünyanın her yerindeki ermenilerle birlikteyiz."

*

Tabiî,  Obama bu mesajında, Amerika’nın kendi tarihindeki hatalarını gözden geçirip özür dilediğini de söylemişti. Ancak, bu iddia gerçek miydi?

Amerika Birleşik Devletleri, meselâ, 200 yıl öncelerde Afrika’da vahşî hayvanlar gibi yakalanıp zincire vurularak Amerika’ya getirilen ve ’beyaz insan’lara işgücü olarak ve hayvan gibi satılan, milyonlarca Kunta-Kinte’ler için özür dilemiş midir? (Yoksa, Obama, o milyonlarca zencinin neslinden olan kendisinin bugün Amerikan Başkanlığı’na seçilmesinin de, fiilî bir bir özür dileme olduğunu mu düşünüyor?)

Sadece şu son 100 yıla bakalım. Birinci Dünya Savaşı’nın son döneminde devreye giren Amerikan emperyalizminin hele de İkinci Dünya Savaşı’nda, dünya çapında işlediği cinayetler için, ’Savaş halidir,  olur o kadar..’ mı denilecektir? Ki, o durumda bile,   tamamiyle sivil yerleşim merkezleri olan Hiroşima ve Nagazaki isimli Japon şehirlerine 5-8 Ağustos 1945 tarihlerinde, beşer tarihinin ilk iki atom bombasını atıp, bir anda 300 binden fazla insanı kavuran Amerikan emperyalizmi özür diledi mi? Kezâ, Vietnam’da onyıllar boyu milyonlarca sivil insanı öldüren USA emperyalizmi mi özür diledi?

Ya da, 11 Eylûl 2001‘de kendi ülkesi içindeki güvenlik zaaflarından kaynaklanan korkunç saldırıları gerekçe gösterip, Afganistan ve Irak’da müslüman halktan milyonlarcasını öldürdüğü için özür diledi mi, USA emperyalizmi?

Aynı şekilde, Filistin’de, en başta da kendi dayatmasıyla kurulmuş olan siyonist İsrail rejimine, silahlı siyonist haydudlar çetesine işlettiği, onbinlerce- yüzbinlerce müslümanı öldürttüğü için mi özür diledi, USA emperyalizmi?

Bunları ve benzeri daha nice acı ve korkunç cinayetleri, barbarlıkları,  Amerikan Başkanı Obama’nın 24 Nisan günü ermeni nasyonalistlerinin sırtlarını sıvazlamak için mesajlar yayınlaması münasebetiyle tekrar hatırlayıp geçelim.

*

Ve, içimizden bir ses..

Bilindiği üzere, ermeni nasyonalistleri, Daşnak, Hınçak, ASALA gibi kalıntılar, B. Amerika, Fransa, Rusya, vs. himayesini arkalarına alarak, çeşitli ülkelerin parlamentolarında 24 Nisan 1915 Hadiseleri’nin jenosid, / soykırım olarak niteleyen ve Osmanlı’yı ve T.C’yi o cinayetin failleri ve suçluları olarak mahkûm ettirmeye çalışmaktalar..

Bizim bu vesileyle üzerinde durulmasını gerekli gördüğümüz bir özür dileme konusunu ise, Hakan Albayrak kardeşimiz 24 Nisan tarihli Star’da kaleme aldı. ’Ermenilerden özür dilemeliyiz!’  başlıklı bu yazıyı başkaları yazsaydı, -ki yazmaktalar da- üzerinde durmaya gerek olmayabilirdi. Ancak bu samimî ve taşkın heyecanlı kardeşimizin yazısı üzerinde durulması gerekiyor.

Bunun üzerine, Hakan kardeşimle biraz sohbet etmek isterim:

’Hakan kardeşim, 24 Nisan tarihli ve ’Ermenilerden özür dilemeyiz!’ başlıklı yazını okudum.  Eğer, herhangi bir topluma veya ferde,  müslümanlar olarak bir haksızlık yapmışsak, gerçekten de, özür de dileyelim, gereklerini de yerine getirelim.

Amma..  ’Özür dilemeliyiz!’ derken, özür dilemesini istediğin ’biz’, açık değil..

Yazının Devamı…

HABERE YORUM KAT