1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Kilis'e Yılbaşından Bu Yana 49 Roket Mermisi İsabet Etti!
Kilis'e Yılbaşından Bu Yana 49 Roket Mermisi İsabet Etti!

Kilis'e Yılbaşından Bu Yana 49 Roket Mermisi İsabet Etti!

IŞİD tarafından Suriye'den ateşlenen roket mermileri nedeniyle yılbaşından bu yana Kilis'e 49 roket mermisi isabet etti. Olaylarda 17 kişi hayatını kaybetti, 58 kişi yaralandı.

A+A-

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, savaşın devam ettiği Suriye'deki sıkıntıların ilk günlerinden itibaren mağdurlara kucak açan Kilis, şimdilerde ise IŞİD'in attığı roket mermileriyle gündeme geliyor.

Kendi nüfusundan fazla Suriyeliyi barındıran Kilis'e ilk roket mermisi, 18 Ocak'ta isabet etti. Bu tarihten itibaren 49 roket mermisinin düştüğü kentte, mermiler nedeniyle 6'sı Suriyeli mülteci olmak üzere 17 kişi yaşamını yitirdi, 58 kişi yaralandı.

Olaylarda çok sayıda ev, iş yeri ve araçta da hasar oluştu.

Roketler Son Günlerde Yerleşim Yerlerine İsabet Ediyor

Atılan roketlerin düştüğü bölgelerdeki farklılık ise dikkat çekiyor.

18 Ocak'tan itibaren ateşlenen roketlerden 21'i ev, okul ve hastane gibi yerleşim yerlerine zarar verdi, 28'i ise arazi, sokak ve park gibi mekânlara isabet etti.

İlk günlerde atılan roketlerin daha çok boş arazilere, son günlerde ise yerleşim yerlerine isabet etmesi dikkat çekiyor.

Katyuşa Füzesi

Suriye tarafından ateşlenen ve Kilis'e düşen roket mermilerinin, “katyuşa” adı verilen füzeler olduğu bildirildi.

Katyuşa füzeleri, kurulumu kolay ve seyyar kullanılabilen özelliğe sahip bulunuyor. Araca yerleştirilerek ateşlenebilme imkânına sahip katyuşa füzelerinin 40 kilometre menzili olduğu biliniyor.

kilise_atilan_roket_mermileri.jpg

AA

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT