1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kilise Saldırısı Zanlısı 9 Cinayetten Yargılanacak
Kilise Saldırısı Zanlısı 9 Cinayetten Yargılanacak

Kilise Saldırısı Zanlısı 9 Cinayetten Yargılanacak

ABD'nin Güney Carolina eyaletindeki siyahların gittiği tarihî kiliseye saldıran tutuklu sanık Dylann Roof, 9 cinayet ve 3 cinayete teşebbüs suçundan yargılanacak.

A+A-

Güney Carolina eyaletinde büyük jüri, 17 Haziran'da Emanuel Afrika Metodist Episkopal Kilisesi'ne silahlı saldırı düzenleyerek 9 kişinin ölümüne neden olan 21 yaşındaki Dylann Roof'un, 9 cinayet ve 3 cinayete teşebbüs suçundan yargılanmasını kararlaştırdı.

9 Kişiyi Katletti

ABD'nin Güney Carolina eyaletinde geçen ay Roof tarafından ülkenin en eski kiliselerinden Emanuel AME Kilisesi'ne düzenlenen silahlı saldırıda 9 kişi hayatını kaybetmişti. Zanlı Roof, Kuzey Carolina'nın Shelby kasabasında trafik ışığında aracında yakalanmış, otomobilinde babasının doğum günü hediyesi olarak satın aldığı 45 kalibrelik bir tabanca bulunmuştu.

Saldırıyı gerçekleştirdiği sırada evsiz olduğu ileri sürülen Roof, daha önce uyuşturucu ve silah bulundurmak ile başkasının arazisine izinsiz girmek suçlarından iki defa gözaltına alınmıştı.

Irkçı İfadeler

Roof'un sosyal medyadaki paylaşımında da bir elinde tabanca, diğer elinde konfederasyon bayrağı bulunan resimleri ve ırkçı ifadeleri yayınlaması bayrak tartışmalarını başlatmış, eyaletin kongre binasındaki "ırk ayrımcılığı ve beyaz Amerikalıların egemenliğinin simgesi" olarak görülen konfederasyon bayrağının indirilmesine karar verilmişti.

Tartışmalara konu bayrak, kölelik karşıtı Abraham Lincoln'un ABD Başkanlığı’na seçilmesinden sonra, tarıma dayalı ekonomileri nedeniyle köleliği savunarak Amerikan İç Savaşı'na (Kuzey-Güney Savaşı 1861-1865) yol açan ayrılıkçı güney eyaletlerinin oluşturduğu konfederasyonun (Güney) ortak bayrağı olarak kullanılmıştı.

Konfederasyon Bayrağının Kaldırılması Tasarısı

Güney Carolina Valisi Nikki Haley'in, önceki haftalarda düzenlediği basın toplantısında, konfederasyon bayrağının valilik binasından indirilmesi konusunda yaptığı açıklamadan sonra, eyalet senatosu 36'ya 3 oy çokluğuyla bayrağın indirilmesi yönünde bir karara imza atarak tasarıyı meclise gönderdi.

Eyalet meclis üyeleri de bayrak tasarısını 93'e 18 oyla komiteye göndermeden doğrudan gündemine aldı. Tasarının, imza için Vali Haley'in masasına gelebilmesi, genel kurulda 3'te 2 çoğunlukla kabul edilmesinin ardından mümkün olabilecek.

HABERE YORUM KAT