1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kılıçdaroğlu Şantajla Konuşmuş
Kılıçdaroğlu Şantajla Konuşmuş

Kılıçdaroğlu Şantajla Konuşmuş

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun geçtiğimiz günlerde sarf ettiği, “Nerede bu örgüt gidip üye olayım” sözlerinin ve Soner Yalçın’a övgüler yağdıran açıklamasının, Ergenekon’un “Elimizdeki haberi yayınlarız” şantajı sonrası yapıldığı ortaya çıktı.

20 Mart 2011 Pazar 02:55A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ergenekon soruşturması kapsamında Odatv'ye yapılan baskınla ilgili "Nerede bu örgüt? Gideceğim, üye olacağım", "Her türlü desteğimizle Soner Yalçın'ın arkasındayız" şeklindeki tepkisinin nedeni ortaya çıktı.

Hürriyet yazarı Soner Yalçın ve ekibinin Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınmasından sonra Odatv Ankara Temsilcisi Doğan Yurdakul'un İklim Bayraktar'ı arayarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'yla yüz yüze görüşüp Odatv baskınlarıyla ilgili açıklama yapmaya zorlamasını istediği, aksi takdirde henüz içeriği bilinmeyen bir haberin yayına konulacağı hususunda Kılıçdaroğlu'nu uyarmasını tembihlediği belirtiliyor. Yapılan araştırmada ikili arasında geçen görüşmeden sonra Bayraktar'ın etkili kanallar vasıtasıyla Kılıçdaroğlu'na ulaştığı belirtilirken, CHP Genel Başkanı'nı açıklamaya zorlayan haberin içeriğinin ne olduğu bilinmiyor.

"KILIÇDAROĞLU AÇIKLAMA YAPMAZSA BİZ O ZAMAN YAZACAĞIZ"

Soruşturma kapsamında mahkeme kararıyla yapılan dinlemede Doğan Yurdakul, İklim Baykatar'ı arayarak "Senden bir ricamız olacak. Daha doğrusu içerdeki arkadaşların ricası bu. Önemli bir iş ama çok önemli bir iş" dediği, Bayraktar'ın konuyu sorması üzerine "Şimdi Kılıçdaroğlu'na ulaşma imkanın var mı? Yüz yüze söylesen iyi olur, telefonda değil de. Şimdi sen kendisi ile görüşmek istediğimizi söyle de bizimkiler yarın savcılığa gitmeden önce bunun gündeme getirilmesi lazım" dediği belirtiliyor. Dinlemeye takılan Yurdakul, Kılıçdaroğlu'nun Soner Yalçın'la ilgili kamuoyunu harekete geçirecek açıklama yapmaması halinde ise henüz ne olduğu anlaşılamayan ve CHP ile ilgili olduğu tahmin edilen bir haberi yayına koymakla tehdit ediyor. Yurdakul'un görüşmede "İklim, eğer KILIÇDAROĞLU yani bu konuda bir açıklama yapmazsa BİZ O ZAMAN HABER OLARAK YAZACAĞIZ, SAVCILIKDAKİ İFADESİNDEN ÇIKMADAN ÖNCE..." dediği belirtiliyor.

"KILIÇDAROĞLU'NA ÇOK ÖNEMLİ BİR NOT İLETMEM GEREKLİ"

İklim Bayraktar'ın 2. dalga operasyonda tutuklanan Doğan Yurdakul'dan aldığı talimat üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na ulaşmak için Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ve Özel Kalem Müdürü Hamret Şafak Erdemiş'le görüştüğü, sonuç alamayınca Kılıçdaroğlu'nun koruma polisini arayarak durumu aktardığı ifade ediliyor. Dinlemeye takılan görüşmede, Bayraktar'ın koruma polisine "Gürsel bey ve Hamret hanım size iletmemi söylediler şayet siz ... bulunduğunuz yerde bir cep telefonu veya normal telefon varsa ben de normal başka bi hattan arayacağım, Kılıçdaroğlu'na çok önemli bi not iletmem gerekiyor. Bu konuda yardımcı olabileceğinizi söylediler. Şimdi benim istediğim sizin programınıza göre gittiğiniz yerde illa ki bir numara vardır. O numaradan sizi aramak ve Sayın Kılıçdaroğlu'na 1 dakikalık bir şey... iletmek. Odatv'deyin. İçerden bir şey ileteceğim. Bekliyorum sizden abi önemli yani. Bu, bu gece iletilmesi gerekiyor sabah çok geç anladın mı?" dediği, koruma polisinin ise 'Tamam tamam oldu' diyerek telefonu kapattığı belirtiliyor.

Kemal Bey ne demişti?

İklim Baykartar'ın talimat almasından kısa bir süre sonra CHP Genel Başkanı gözaltılarla ilgili sert bir açıklama yapıyor. Kılıçdaroğlu, Soner Yalçın'dan övgüyle bahsettiği konuşmasında şu ifadeleri kullanıyor:

"Odatv internet sitesi ve başında da Soner Yalçın ve arkadaşları... Her pazar günü yazdığı, tarihi güncelleyip bu zamana taşıdığı yazılarını okurum. Çalışır, üretir, besleme değildir, yandaş değildir onurlu duran bir kimliği vardır. Soyadı gibi 'Yalçın adam. Kaya gibi, biliyor ne yapacağını 'biz televizyon kanalı kuracaktık kurdurmamak için yaptılar, satılmadık direndik sonuna kadar direneceğiz. Arama yaparak baskı kurarak susturmaya çalıştınız ama yanlış taşa çarptınız, biz her türlü desteğimizle onun arkasındayız. Nerde bu örgüt gidip üye olacağım. Canınız istediğinde yeni üye bulup çıkarıyorsunuz. İstediğiniz yargıca düşürürüm. İstediğim kararı vermezse yargıcı değiştiririm, istediğimi gözaltına alırım. Hatta mahkûm edeceğim belgeleri, hâkimi ben atarım diyorlar. Hukuk bağımsız değil taraflı artık."

MURAT ALAN / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT