1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kılıçdaroğlu: İstifayı Gerektirecek Bir Sonuç Değil
Kılıçdaroğlu: İstifayı Gerektirecek Bir Sonuç Değil

Kılıçdaroğlu: İstifayı Gerektirecek Bir Sonuç Değil

Partisinin oy oranı yüzde 25,1'de kalan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Memnunum; istifayı gerektiren bir sonuç da değil" dedi. CHP, Cumhurbaşkanlığı makamının da tartışılır bir hale geldiği görüşünde.

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, saat 22.30 sıralarında CHP Genel Merkezi'ne geldi. Girişte kendisini bekleyen partilere "Demokratik yollarla Türkiye'de bir baskıcı dönemi sona erdirdik" diye seslendi. Kılıçdaroğlu, Hürriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada da “Şimdilik detaylı bir yorum yapmama kararı aldım. Genel hatlarıyla bir değerlendirmeyi ilerleyen günlerde yapacağım. Ancak bizim açımızdan bir sorun yok. Memnunum; istifayı gerektiren bir sonuç da değil. Şimdilik değerlendirmem bu kadar” dedi. 

CHP Sözcüsü Haluk Koç da Kılıçdaroğlu'nun partiye gelmesinin ardından kameraların karşısına geçti. Bu sonuçla Cumhurbaşkanlığı makamının da siyaseten meşruiyeti tartışılır hale geldiğini savunan Koç, "Sayın Erdoğan kendi konumunu, meşruiyetini tartışmaya açmış ve seçim sonuçlatı açıklandığında da yüzde 51,8'den, madem eş başkan olarak davrandı, yüzde 40.6'ya düşmüş durumdadır. Kendi konumunu kendisi tartışmaya açmıştır" dedi. 

CHP'li Koç, "AKP iktidarı sona ermiştir. Bekleme odasına alınan parlamenter demokrasi kazanmıştır. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu bu sonuçlardan sonra hükümeti kurabilecek en önemli siyasi aktör haline gelmiştir. CHP demokrasimizin tüm kurum ve kurullarıyla sorumluığu üstlenmeye hazırdır" diye konuştu.

Koç "Bu sonuçlara göre aslında istifa etmesi gerekenler kendilerini balkon konuşmasına hazırlayıp pencereden bile konuşamayacak hale gelenlerdir" ifadesini de kullandı. 

Koalisyon sorusuna cevap

Koç, gazetecilerin Ak Parti ile CHP arasında bir koalisyon kurulup kurulamayacağına ilişkin sorusuna da şöyle cevap verdi:

"CHP'nin ve sayın genel başkanımızın seçim kampanyası boyunca hırsızlıklarla, yolsuzluklarla anılan ve bunun hesabını millete veremeyen bir siyasi yapıyla bir araya gelmemizin mümkün olmayacağı ifade edilmiştir. CHP yetkili kurulları bunu daha sonra görüşecektir ama Sayın Kılıçdaroğlu'nun seçim kampanyası boyunca ifade ettiği görüşler, CHP'nin siyasi duruşu da ortadadır."

CHP yine başarısız

12 yıldır ana muhalefet partisi olan CHP, son 3 seçimde oy oranını arttıramadı. 2011 genel seçimlerinde yaklaşık %25,9  oy oranını yakalayan parti 2014 yerel seçimleri il ve ilçe genel meclisi sonuçlarına göre %25.5 in biraz üstünde oy almıştı.  2015 genel seçimlerinde %25.1 ’i oy aldı. CHP’nin milletvekili sayısı ise 135’den 132’ye düştü. CHP, bu sonuçlara göre iktidar olma iddiası ile girdiği bir seçimden daha  başarısızlıkla ayrıldı. Ancak Kılıçdaroğlu, bu tabloya rağmen seçim gecesi   “demokratik yollarla Türkiye’de bir baskıcı dönemi sona erdirdik’ diye konuştu. CHP lideri, Haber 7’den Mehmet Acet’in “Geçen seçimde yüzde 26 almıştınız. Bu rakam ve altında kalırsanız bırakacak mısınız?”  sorusuna, “Elbette. İlla ben koltuğumda kalacağım diye bir anlayışım yok” cevabını vermişti.

Kaynak: Al Jazeera ve Hürriyet

HABERE YORUM KAT