1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kılıçdaroğlu, HDP İle İttifaka Kapıyı Kapatmadı
Kılıçdaroğlu, HDP İle İttifaka Kapıyı Kapatmadı

Kılıçdaroğlu, HDP İle İttifaka Kapıyı Kapatmadı

Diyarbakır'da STK'larla biraraya gelen CHP lideri Kılıçdaroğlu'na, 2015 seçimlerinde HDP ile ittifaka nasıl baktıkları soruldu. Kılıçdaroğlu, "Şu an bir görüşme yok. Siyasette 24 saat uzun bir zaman" dedi.

A+A-

Sibel Demirci Erdem / Al Jazeera

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Diyarbakır'da parti örgütleriyle yaptığı toplantının ardından sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle bir araya geldi. CHP lideri aralarında Diyarbakır Baro Başkanı, İnsan Hakları Derneği, Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası başkanlarının bulunduğu sivil toplum örgütlerinin temsilcilerini dinledi, onların sorularını yanıtladı.

Al Jazeera'nin edindiği bilgiye göre sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, CHP'nin çözüm sürecinde daha aktif rol alması gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu çözüm sürecinin başında sürecin meşru bir zeminde yürütülmesi gerektiğini söylediklerini, AK Parti'ye şeffaf olunması kaydıyla kredi açtıklarını söyledi. CHP lideri, gelinen noktada AK Parti'ye güvenmediklerini ifade etti.

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın "CHP izleme heyetine katılmalı veya isim önermeli" şeklindeki önerisi de gündeme geldi. Bazı sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, "HDP'nin açık davetine mutlaka cevap verin" dedi. "Çözüm için Âkil İnsanlar gibi heyetlerin Öcalan ile görüşebileceğini" belirten CHP lideri, "Çözüm için Öcalan ile görüşülebilir ancak AK Parti'ye güvenmiyoruz" yanıtını tekrarladı.

HDP ile işbirliği

HDP ile seçimlerde bir işbirliği yapıp yapmayı düşünmedikleri sorusuna ise Kılıçdaroğlu, eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in meşhur sözleriyle karşılık verdi, "Şu an bir görüşme yok. Siyasette 24 saat uzun bir zaman" dedi.

'Dersim'de muhatap devlet'

Toplantıda Dersim olaylarıyla ilgili CHP'nin tavrı da gündeme geldi. Al Jazeera'nin edindiği bilgilere göre Kılıçdaroğlu "1937-38 olayları olmuştur, acılar yaşanmıştır, muhatabı devlettir. Bunları siyasetin malzemesi yapmak yanlıştır, Biz CHP olarak araştırma önergesi verdik ancak AKP kabul etmedi" dedi.  

CHP'den anadilde eğitim komisyonu

Anadilde eğitim konusunda partisinin bakışının sorulması üzerine ise Kılıçdaroğlu, "Bu konuda iyi bir çalışma başlattık, bir komisyon kurduk. Pedagog ağırlıklı kişilerden oluşan bir yapı kurduk. Bununla ilgili çalışmayı yakında göreceksiniz. Komisyondan çıkacak kararı savunacağız" yanıtını verdi.

Toplantı sonrasında Al Jazeera'ye bilgi veren bir sivil toplum örgütü temsilcisi, "Kılıçdaroğlu'nun döneminde CHP bölgeye daha uyumlu hale geldi. İlk defa bir CHP liderinin ve CHP'nin en az eleştirildiği toplantı oldu" yorumunu yaptı.

Meclis'e başörtülü milletvekillerinin girmesi sırasında ve başörtüsü sorunun çözümünde CHP'nin yapıcı bir rol oynadığını belirten sivil toplum örgütleri temsicileri CHP'den Kürt sorununun çözümünde de benzer bir katkı beklediklerini kaydetti.

Kılıçdaroğlu da, "Eski CHP değiliz, çok değiştik" yorumunu yaptı.

CHP lideri sivil toplum örgütleri temsilcilerine sitem etti. Kılıçdaroğlu, "Ne zaman bize destek vereceksiniz, 4 yıl süre için destek, yetki istiyoruz" dedi.

HABERE YORUM KAT