1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kılıçdaroğlu 'Diplomatsız' Kaldı
Kılıçdaroğlu 'Diplomatsız' Kaldı

Kılıçdaroğlu 'Diplomatsız' Kaldı

CHP'de resmi olmayan sonuçlara göre, emekli Büyükelçi Murat Özçelik PM'ye giremedi. Mehmet Bekaroğlu ise cinsiyet kotası sayesinde PM'ye girdi.

A+A-

Sibel Demirci Erdem / Al Jazeera'ye

CHP 18'inci Olağanüstü Kurultayı sona erdi. Kemal Kılıçdaroğlu'nun yeniden seçildiği kurultayda CHP'yi 2015 seçimlerine taşıyacak yönetim kadroları da belirlendi. 60 üyeli Parti Meclisi için 474 aday başvurdu. Parti Meclisi'ne 52 isim çarşaf listeden, 8 isim de genel başkan kontenjanı olarak görülen Bilim Kültür Platformu listesinden girecek.

Özçelik PM'ye giremedi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun kurultay öncesinde CHP'ye davet ettiği Emekli Büyükeliçi ve eski Kamu Güvenliği Müsteşarı Murat Özçelik Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesinde yer almasına rağmen Parti Meclisi'ne seçilemedi. Özçelik 324 oy aldı. Kılıçdaroğlu'nun Özçelik'e dış politikayı emanet etmesi bekleniyordu. CHP liderinin dış politikadan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu'na anahtar listesinde yer vermemesi bu beklentiyi artırmıştı. Ancak Özçelik seçilemedi, CHP milletvekilleri  Faruk Loğoğlu ve Osman Korutürk de liste dışı kalınca CHP lideri parti yönetiminde 'diplomatsız' kaldı. Özçelik'in seçilmemesi ile ilgili olarak CHP kaynakları "delegenin tanımadığı bir isim" yorumunu yaptı. Özçelik'in seçilememesinde parti içinde yaşanan "rekabet" de etkili oldu. Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesinde İzmir Milletvekili Rıza Türmen'e yer vermemesi ve Loğoğlu ile Koruturk'ü de liste dışında tutması nedeniyle bu isimlere yakın grupların Özçelik'e destek vermediği belirtildi.

Bekaroğlu'na özel formül

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu kurultay öncesinde CHP'ye davet ettiği eski Fazilet Partisi Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu'na seçilme garantili bir yöntem uyguladı. Eski RP ve FP milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Kılıçdaroğlu tarafından Bilim Kültür Yönetim Platformu listesinden PM'ye aday gösterildi. CHP tüzüğüne göre Bilim Kültür Platformu'na genel başkan tarafından 12 isim öneriliyor ve bunlardan 8'i PM'ye seçiliyor. BKYK'dan Kılıçdaroğlu 3 erkek 9 kadın aday gösterdi. Cinsiyet kotası nedeniyle listede yer alan Mehmet Bekaroğlu, Sencer Ayata, Burhan Şenatalar otomatikman seçilmiş oldu. 9 kadın aday arasından ise en yüksek oy sıralamasına göre 5 kadın aday PM'ye girdi. Mehmet Bekaroğlu, Bilim Kültür Platformu listesinde 507 oyla en düşük oyu alan isim olmasına karşın seçilmiş oldu. Bu listede yer alıp 647 oyla Bekaroğlu'ndan daha fazla oy alan Genel Başkan Yardımcısı Emel Yıldırım ise liste dışı kaldı.

Muhalifler listede varlık gösteremedi

PM seçiminde üç liste yarıştı. Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesinin karşısına Muharrem İnce ve sol kanat da iki ayrı liste çıkardı. 

Genel başkanlık yarışında 415 oy alan Muharrem İnce cephesi liste savaşında varlık gösteremedi. Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesinde yer alan dört isim PM'ye giremese de bu CHP liderinin listesinin delindiği anlamına gelmiyor. Çünkü Muharrem İnce'nin listesinde yer aldığı halde PM'ye giren tek isim Fikri Sağlar oldu. Manisa Milletvetvekili Özgür Özel ile İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu da Kılıçdaroğlu ve İnce'nin listesinde yer almadıkları halde PM'ye girmeyi başardı. Özel ve Erdoğdu Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesinde yer almasalar da CHP liderine "siyaseten" yakın duran isimler. Genel Merkez yönetimi de bu nedenle Özel ve Erdoğdu'nun PM'ye girmesini listenin delinmesi olarak görmüyor. PM seçimlerini Al Jazeera'ye değerlendiren bir yönetici, "Delege PM seçiminde genel başkanın listesine sahip çıktı" yorumunu yaptı. İnce'nin listesinde yer alan aralarında Süheyl Batum, Tanju Özcan'ın da bulunduğu "ulusalcı" milletvekilleri PM'ye giremedi.

Genel Başkan Yardımcıları Erdoğan Toprak ve Emel Yıldırım da yine PM'ye giremeyen isimler arasında. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ise düşük bir oyla (388) PM'ye girdi. Mevcut MYK'da görev yapan Haluk Koç, Veli Ağbaba, Faik Öztrak, Sezgin Tanrukulu ise PM'deki yerlerini korudu.

PM'de yeni yüzler

Eski Maliye Bakanı Zekeriya Temizel, eski Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu, Gazeteci ve Ergenekon davası sanığı Tuncay Özkan, Sivas olaylarında yaşamını yitiren şair Metin Altıok'un kızı Zeynep Altıok, Alevi Vakıfları Federasyonu Başkanı Cemal Canpolat ile Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Fevzi Gümüş PM'nin yeni yüzleri arasında yer aldı.

HABERE YORUM KAT