1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kiev'deki Gösteriler Diğer Bölgelere Sıçradı
Kiev'deki Gösteriler Diğer Bölgelere Sıçradı

Kiev'deki Gösteriler Diğer Bölgelere Sıçradı

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de başlayan hükümet karşıtı gösteriler ülkenin diğer bölgelerine de sıçradı.

A+A-

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de iki ayı geçen hükümet karşıtı gösteriler şiddetini giderek artırırken, gösteriler ülkenin diğer bölgelerine de sıçradı.

Batı Ukrayna'nın birçok şehrinde yüzlerce kişinin bölge valilikleri ve savcılıklarını işgal ettikleri bildirildi.

Bu sabah Kiev'de Enerji Bakanlığını da ele geçiren göstericiler, Bakan Eduard Stavitski'nin binanın boşaltılmaması durumunda ülkede enerji sisteminin çökeceği uyarısı üzerine işgali sona erdirdi.

Ukrayna Enerji Bakanı Stavitsky yaptığı açıklamada, yaklaşık 100 kadar göstericinin bakanlık binasını işgal edip çalışanların binaya girişine izin vermediğini, ancak çalışmalara izin verilmezse ülkedeki enerji sisteminin çökeceğini belirterek göstericileri ikna ettiğini söyledi.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise belediye binası içinde rehin tutulduğu iddia edilen iki polisin derhal serbest bırakılması istenirken, aksi takdirde kolluk kuvvetlerinin müdahale edebileceği bildirildi. Olaylarda yaralanan bir polisin de hastaneye kaldırıldığı, sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu belirtildi.

Dinamo Kiev Stadyumu'nun önünde Grushevskogo caddesi üzerinde önceki gün  şiddetlenen olaylarda ağır yaralanan bir gösterici de bu sabah kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Lviv şehrinden gelen Roman Senik (45),  göğsünden aldığı yara nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı. Hayati tehlikeyi atlatamayan göstericinin, bu sabah öldüğü bildirildi.

Svoboda Partisi Lviv Bölge Organizasyonu Temsilcisi milletvekili İrina Seh, "Doktorların birkaç gündür özenle hayati tehlikeyi atlatması için uğraş verdiği Roman Senik, göğsünden aldığı ağır yaralar sebebiyle çeşitli operasyonlar geçirmiş fakat kurtulamamıştır" dedi. Göstericinin cenazesinin memleketi Yavorivşina'ya gönderileceği bildirildi.

Başkent Kiev'de Dinamo Kiev Stadyumu önünde Gruşevskogo caddesi üzerinde yaklaşık bir hafta önce başlayan olaylarda kısa zamanlı ateşkes devam ediyor. Göstericilerin, cadde girişinde kurduğu barikatların üzerinden polisleri gözlediği, arka taraflarda ise molotofkokteylleri ile mancınık, sapan gibi araçları hazırladıkları bildirildi. Hava sıcaklıklarının -19 ila -24 derece olması bekleyişi zora sokarken, her iki tarafın da yaktıkları ateşlerle ısınmaya çalıştıkları gözlendi.

Dün akşam göstericiler, barikatların önüne yığdıkları lastikleri yakarak polislere taş ve molotofkokteyli atmışlardı. Sabaha kadar devam eden gerginlik yerini ateşkese bırakmıştı.

Silah depoluyorlar

Ukrayna İçişleri Bakanı Vitali Zaharçenko, eylemcilerin kontrolündeki sendika binası ve Kiev Belediyesi’ne ateşli silah depolandığına yönelik ellerinde bilgi olduğunu söyledi.

Başkent Kiev’deki son gelişmeleri değerlendiren Zaharçenko, "Güvenlik güçlerinden aldığımız bilgiye göre, sendika binası ve Kiev Belediyesi’ne ateşli silah depolanıyor. Bu olaylar aşırı eylemlerdir ve uluslararası toplum bunu görmezden gelmemelidir" dedi.

Meydanların üzerini kara duman kapladı

Bu arada başkent Kiev’deki Gruşevskogo Caddesi üzerinde polis ile eylemciler arasındaki çatışma yer yer alevlenirken, göstericilerin yaktıkları lastikler nedeniyle Avrupa Meydanı ve Bağımsızlık Meydanı’nın bir bölümü siyah duman altında kaldı.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de meydana gelen sokak olaylarında şu ana kadar yüzlerce gösterici ve polis yaralanırken, en az 4 gösterici yaşamını yitirdi.

Uzlaşma görüşmeleri

Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ile muhalefet liderleri arasında üç saat süren görüşmeler sona erdi.

Devlet Başkanlığı İdaresi tarafından yapılan açıklamada, Yanukoviç’in, muhalefetteki Batkivşçina (Vatan) Partisi lideri Arseny Yatsenyuk’a başbakanlık, UDAR (Darbe) Partisi lideri Vitaliy Kliçko’ya ise insan haklarından sorumlu başbakan yardımcılığı görevi önerdiği bildirildi.

Açıklamada ayrıca, Yanukoviç'in, 16 Ocak'ta kabul edilen yasal düzenlemelerde değişiklik yapılmasını ve tutukluların serbest bırakılmasını kabul ettiği, Kiev'de olayların yaşandığı bölgelerin hem güvenlik güçleri hem de eylemciler tarafından boşaltılması konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi.

Devlet Başkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada ise Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in, ölümler ve yaralanmalardan duyduğu üzüntü yinelendi.

Yanukoviç ile muhalefet liderleri üç gündür görüşmeler gerçekleştiriyordu.

AA

HABERE YORUM KAT