1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kharkiv'de Referandum Yapılmayacak
Kharkiv'de Referandum Yapılmayacak

Kharkiv'de Referandum Yapılmayacak

Kharkiv'de referandumun yapılmayacağı bildirildi.

A+A-

Ukrayna'nın doğu ve güneydoğu illerindeki federe yapıya geçilmesi için referandum yapılmasını talep eden "Güneydoğu Hareketi Koordinasyon Konseyi" üyesi Yuriy Apuhtin, Kharkiv'de, bu yönde referandum yapılmayacağını söyledi. 

Apuhtin, "Biz, Kharkiv'de 11 Mayıs'ta referandum düzenlemeye hazır değiliz. Kharkiv, Lugansk ve Donetsk için ortak meselelerde uzlaşma sağlayamadık ve maalesef ayrıldık. Bu nedenle referandum düzenlememe konusunda karar aldık" dedi. Apuhtin, daha önce Donetsk ve Lugansk'ın yanı sıra Kharkiv'de de aynı gün referandum düzenlemeyi planladıklarını söylemişti. 

DONETSK’TE OY SANDIKLARI OKULLARA DAĞITILDI 

Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk şehrinde Rusya yanlılarının düzenleyeceği referandum öncesi oy sandıkları bazı okullara gönderildi. Donetsk’te oy kullanma noktalarından biri olan 22 No’lu okulda da referandum hazırlıkları tamamlandı. Oy kullanma kabinleri, sert şeffaf plastikten yapılan ve üzerinde sözde “Donetsk Cumhuriyeti”nin armasının bulunduğu oy sandıkları, okulun salonuna yerleştirildi. Referandum için yarın sabah 08.00’de başlayacak oy kullanma işlemi 22.00’de sona erecek. 

Donetsk’in federatif yapıya dönüşmesinin istenip istenmeyeceğinin sorulacağı referanduma Kiev yönetimi karşı çıkıyor. Rusya yanlısı ayrılıkçı gruplar, olası bir engellemenin yaşanmaması için oy kullanılacak okulların hangileri olduğunu açıklamıyor. 

"SLAVYANSK'TA REFERANDUM YAPILACAKTIR" 

Ukrayna ordusunun çevresini kuşattığı Slavyansk kentindeki Rusya yanlısı ayrılıkçıların, yarın yapılacak referanduma hazır olduğu bildirildi. Federe bir yapı için referandum talep eden Slavyansk'taki ayrılıkçıların lideri Vyaçeslav Ponamaryev, basına yaptığı açıklamada, kentte yarın düzenlenecek referandum için tüm hazırlıkların tamamlandığını belirterek, “Referandum için biz tamamen hazırız. Referandum komisyonları oluşturuldu, bina ve kutuları hazırladık. Slavyansk'taki referandum, her halükarda yapılacaktır” ifadesini kullandı. Ponamaryev, kentte 56 sandığının kurulacağına değinerek, hem seçim merkezlerinde hem de kent genelinde sıkı güvenlik tedbirlerinin alınacağını ifade etti.

TRT Haber

HABERE YORUM KAT