1. HABERLER

  2. HABER

  3. HAK İHLALLERİ

  4. Keyfi Yasak Sürüyor!
Keyfi Yasak Sürüyor!

Keyfi Yasak Sürüyor!

Kocaeli MMO’da başörtülü mimar ve mühendislere sertifika engeli tepki oluşturdu

23 Haziran 2011 Perşembe 03:10A+A-

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Makine Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi’nin Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Sertifikası için bayanlardan başı açık, erkeklerden de sakalsız fotoğraf istemesi tepkilere neden oldu. Odanın başörtülülere sertifika vermezken, sakallılara sertifika verdiği belirtildi. Öte yandan; odanın 5 aydır başörtülülere hak ettiği sertifikayı vermediği, ancak sakallı fotoğraf veren üyelerin sertifikalarını aldığı öğrenildi. Mimar Sami Kafadar, “Bu uygulamanın amacı sakal, bıyık değil. Amaç keyfi olarak başörtülülere zulmetmektir” dedi.

Sakaryalı İnşaat Mühendisi Esra Akbaş, mimarlar Nesrin Taşezer Kılıç, Meryem Civan Sağlam, Elif Silahlı ve Zeynep Şenel; Bayındırlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilen Kocaeli Makine Mühendisleri Odası’ndan Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Uzmanlığı Sertifikası almak için 27 Ocak’ta başvuruda bulundu. 167 TL ödeyerek başörtülü olarak sertifika talebinde bulunan mimar ve mühendisler herhangi bir sorunla karşılaşmadı. Mühendisler 3 gün süren semineri de başörtülü olarak takip etti. Sınava da başörtülü olarak girerek sertifika almaya hak kazanan mühendislere aradan geçen sürede sertifikaları bir türlü verilmedi. Odaya sözlü ve yazılı olarak sertifikalarını soran mimar ve mühendisler, ummadıkları bir cevapla karşılaştı.

RESMİ BELGE(!)YE BAŞI AÇIK FOTOĞRAF

Odadan gönderilen yazıda verilecek sertifikanın ‘resmi belge’ niteliğinde olduğu belirtilerek ‘Başı açık, sakalsız ve düzgün bir kıyafetle çekilmiş’ fotoğraf verilmesi, aksi halde sertifikaların verilmeyeceği bildirildi. Ancak Odanın bu yazıya rağmen sakallı fotoğraf veren erkek mimar ve mühendislere sertifikalarını gönderdiği, başörtülü mimar ve mühendislere ise sertifikalarının verilmediği belirtildi.

Sakallı fotoğraf vererek sertifikasını alan mimar Sami Kafadar ve Abdullah Küçük uygulamayı keyfî olarak değerlendirdi. Kafadar, Odanın sakal ya da bıyıkla işi olmadığını, yapılanın başörtülülere zulüm olduğunu kaydetti.

ODA, BAKANLIĞIN TALİMATINI DİNLEMEDİ!

Bu arada Oda, yetki aldığı bakanlığın emrini de uygulamadı. Mimar Nesrin Kılıç, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’na yetki veren kurum olarak başvuruda bulunarak mağduriyetinin giderilmesi istendi. Bakanlık Yapı İşleri Genel Müdürlüğü Odaya gönderdiği yazıda bazı yönetmelik ve tebliğleri hatırlatarak “Serbest çalışan Nesrin Kılıç’ın EKB uzmanı olması hususunda gereğinin yapılmasını bilgilerinize ricam ederim” şeklinde yazı göndermesine rağmen, bu talimatın da uygulanmadığı belirtildi.

“NÜFUS KAĞIDI RESMİ BELGE DEĞİL Mİ?”

Nesrin Kılıç, mağdur meslektaşları adına yaptığı açıklamada, uzmanlık sertifikalarının resmi belge niteliği taşımasına değinerek; nüfus kağıdı, ehliyet ve pasaportun da resmi bir belge olduğunu belirtti. Bu belgelerde başörtülü şekilde fotoğrafların olabildiği vurgulayan Kılıç, art niyetli olunduğunu söyledi. (YENİ AKİT)

HABERE YORUM KAT

1 Yorum