1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. KEŞMİR

  4. Keşmir'de Sokağa Çıkma Yasağı
Keşmir'de Sokağa Çıkma Yasağı

Keşmir'de Sokağa Çıkma Yasağı

Hindistan işgali altında bulunan Keşmir'de 16 yaşında Müslüman bir kızın Hindistan ordusunda muvazzaf bir asker tarafından taciz edilmesi protesto ediliyor.

A+A-

Hindistan'ın kuzeyindeki Cammu Keşmir'de sokağa çıkma yasağı devam ediyor.

Güvenlik güçleri, bağımsızlık yanlısı direnişçi liderlerin protesto çağrılarına karşı 4 gündür süren yasakla beraber eyaletin bazı bölgelerinde mobil internet erişimini de engelledi.

Bu sırada Cammu Keşmir'de düzenlenen üst düzey bir toplantıda, daha fazla can kaybının önüne geçilmesi için bölgeye 3 bin 600 ek paramiliter nakledileceği açıklandı.

Öte yandan, Eyalet Yüksek Mahkemesi, 16 yaşındaki bir kızı taciz ettiği öne sürülen ve bölgede yaşanan gerginlikle 5 kişinin ölümüne neden olduğu düşünülen askeri, ifade vermek üzere mahkemeye çağırdı.

Handwara kentinde güvenlik güçlerinin, bir askerin genç kızı taciz ettiği iddiaları üzerine toplanan kalabalığa ateş açması sonucu 3 kişi yaşamını yitirmişti. Olayın ardından bölgede sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Yasağa rağmen toplanan yüzlerce genç, ölümleri protesto etmiş, bir kişi daha güvenlik güçlerinin attığı gaz kapsülünün başına isabet etmesi sonucu ölmüştü. Dün de güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu bir genç hayatını yitirmişti.

İngiltere'den 1947'de bağımsızlıklarını kazanan Hindistan ve Pakistan, Keşmir nedeniyle 1948, 1965 ve 1971 yıllarında 3 kez savaştı. Hindistan, Pakistan'ı, çeşitli grupları Cammu Keşmir eyaletinde saldırılar düzenlemeleri için silahlandırmakla suçluyor. Cammu Keşmir'deki şiddet olaylarında 70 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiği düşünülüyor.

Hindistan, Müslümanların çoğunlukta olduğu Cammu Keşmir'de yarım milyon asker bulunduruyor.

KAYNAK: HABERLER.COM

HABERE YORUM KAT