1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. KEŞMİR

  4. Keşmir'de İsyan Büyüyor: 23 Şehit
Keşmir'de İsyan Büyüyor: 23 Şehit

Keşmir'de İsyan Büyüyor: 23 Şehit

Hindistan'ın işgal altında tutuğu Keşmir'de Hizbul Mücahidin yöneticisinin şehit edilmesi üzerine başlayan gösterilerde şu ana kadar 23 müslüman şehit oldu.

A+A-

Hindistan'ın Cammu Keşmir bölgesinde Hizbul Mücahidin örgütünün üst düzey yöneticilerinden Burhan Wani'nin şehit edilmesinin ardından çıkan protesto olaylarında şehit olanların sayısı 23'e çıktı. Şehitlerin çoğu 26 yaş altındaki gençlerden oluşuyor.

Yerel medyada yer alan haberlerde, sokağa çıkma yasağına karşı protesto gösterisinde bulunanlara güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu 23 göstericinin şehit olduğu, 96'sı güvenlik görevlisi olmak üzere yaklaşık 200 kişinin yaralandığı belirtildi.

İçişleri Bakanı Rajnath Singh ve Cammu Keşmir'in siyasi lideri Mehbooba Mufti'nin olaylarda hayatını kaybeden sivillerin yakınlarına başsağlığında bulunduğu ve sükunet çağrısı yaptığı ifade edildi.

Olayların büyüyebileceği gerekçesiyle Hindistanlı yetkililer, Cammu Keşmir bölgesindeki birçok kent ve köyde süresiz sokağa çıkma yasağı ilan etmiş ve yaklaşık yarım milyon Hindu'nun her yıl Keşmir'deki Şri Amarnath Tapınağı'na giderek yaptığı ritüeli de erteleme kararı almıştı.

Hindistan ve Pakistan arasında İngiltere'den bağımsızlıklarını kazandıkları 1947 yılından bu yana tartışma konusu olan Keşmir'de 70 bin kişi şiddet olaylarında öldü. Cammu Keşmir'deki direniş grupları, 1989'dan bu yana bağımsızlık ya da Pakistan'a bağlanmak için eylemlerde bulunuyor.

Kaynak: Türkiye, Doğru Haber, Dünya Bülteni

HABERE YORUM KAT