1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Keseb Alındı; Esed’in Türkiye'ye Sınır Kapısı Kalmadı
Keseb Alındı; Esed’in Türkiye'ye Sınır Kapısı Kalmadı

Keseb Alındı; Esed’in Türkiye'ye Sınır Kapısı Kalmadı

İslami Cephe'ye bağlı birliklerle Nusra Cephesi'nin "Enfal" adı altında Keseb'e düzenlediği operasyonlar sonucunda Esed'in elindeki tek Türkiye sınır kapısı Keseb ele geçirildi.

A+A-

İslami Cephe ve Nusra’ya bağlı direnişçiler Esed'in elinde kalan Türkiye'ye açılan son sınır kapısı olan Keseb Kapısını ele geçirdi.

Direnişçiler "Enfal" adı altında Keseb'e düzenlediği operasyonlarda, sınır kapısının büyük bölümünde denetimi ele geçirmişlerdi. Bugün sınır kapısının tamamen ele geçirildiği ifade edildi.

Bölgedeki İslami Cephe'ye bağlı Zahir Baybars birliğinin komutanı Ali Şehirli, dün AA muhabirine yaptığı açıklamada, muhaliflerin Enfal adı altında düzenlediği operasyonda, Keseb sınır kapısının büyük bir bölümü, Sahra, Keseb merkezi, Nabi Nami, Samara, Akra'a dağındaki karakol, Cebel Nasır ile Samara köyünün kontrolünü ele geçirdiğini söylemişti. Bölgede silahlı muhaliflerle rejim güçleri arasında yaşanan şiddetli çatışmalarda 15 rejim askerinin öldüğünü ifade eden Şehirli, muhaliflerin Keseb sınır bölgesinde rejime ait 4 zırhlı aracı imha ettiğini, 3 doçkayı da ele geçirdiğini kaydetmişti.

"Sınır kapısında birkaç bina hala Esed güçlerinin kontrolünde, keskin nişancılardan dolayı ve yoğun çatışmalar nedeniyle binalara yaklaşılmıyor" diyen Şehirli, "Yakın bir zaman içerisinde bu binalar da ele geçer ve Esed rejime ait kuzeydeki son kale de düşmüş olur" dedi.

Keseb sınır bölgesindeki çatışmalar nedeniyle rejim güçlerinin denetiminde yer alan Demso, Mişkita, Kersana köyündeki halkın kitleler halinde Lazkiye tarafına doğru göç etmeye başladığını aktaran Şehirli, Suriye ordusuna ait savaş uçaklarının muhaliflerin denetimindeki bölgelere vakum bombasıyla saldırdığını vurguladı.

Türkiye sınırı yakınındaki bölgede yaşananlara tanıklık eden AA muhabirleri de rejim güçleriyle muhalifler arasındaki şiddetli çatışmaları görüntüledi. AA muhabirlerince kaydedilen görüntülerde havan topu ve roketlerin binalara isabet anı ve tarafların çatışması yer alıyor.

Muhalifler 40 Tankı Ele Geçirdi

Öte yandan muhalif savaşçıların Kalamun'da rejime bağlı 559'uncu tugayın içinde ağır askeri araç ve mühimmat bulunan deponun kontrolünü ele geçirdi. 

Muhalif birliklerin Es-Sin askeri havalimanı yakınlarındaki depoda Suriye ordusuna ait 100 tanktan 40'ını ele geçirdiği operasyonda, çok sayıda rejim askerinin etkisiz hale getirildiği kaydedildi.

yayladagi-keseb-sinir-kapisi.jpg

Bayırbucak Türkmenleri Etkili Oluyor

Bu arada, IŞİD unsurlarının bu bölgeyi terk etmesinin ardından muhalif grupların rejime karşı ciddi başarı sağladığı, Kesep Acısu bölgesi ile çevresinde kontrolü ele geçirdiği belirtildi.

Öte yandan Lazkiye'de sahil bölgesinde başka bir operasyonun devam ettiği, yaklaşık 4 bin kişilik ÖSO Sahil Cephesi Komutanlığı tarafından yürütülen saldırının Albay Mustafa Haşim tarafından komuta edildiği öğrenildi. Bu birlikte özellikle Bayırbucak Türkmenlerinin etkin olduğu belirtiliyor.

Albay Haşim komutasında yürütülmekte olan operasyon çerçevesinde Favaz el-Esed hava savunma karargahının hedef alındığı, karargahın 20 ve 40 kilometrelik Grad füzeleriyle dövüldüğü öğrenildi. Çatışmalarda üstünlük sağlayan muhaliflerin iki T-72 tankını ele geçirdiği, operasyonun halen devam ettiği kaydedildi. 

Kesep Sınır Kapısı'nın ele geçirilmesi ve diğer yandan Lazkiye'de yürüten sahil operasyonunda aralarında Bayırbucak Türkmenlerinden, muhaliflerden Tarık Karaca'nın da bulunduğu 5 kişinin hayatını kaybettiği öğrenildi. 

Enfal Operasyonundan Görüntüler:

HABERE YORUM KAT