1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Kerry: Uçuşlara Sınırlama Getirmeliyiz
Kerry: Uçuşlara Sınırlama Getirmeliyiz

Kerry: Uçuşlara Sınırlama Getirmeliyiz

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, “Suriye savaş uçaklarının, meşru muhalefetin bulunduğu bölgelerde uçması sınırlandırılabilir.” dedi.

A+A-

AA'da yer alan habere göre, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'de kritik bölgelerde cuçuşların sınırlandırılmasını istedi.

Kerry, BMGK’da düzenlenen üst düzeyli Suriye toplantısında Esed rejimi ile Rusya’nın yardım görevlileri ve sivil halka yaptığı saldırılara tepki gösterdi.

Halep yakınlarında gerçekleşen hava saldırılarına işaret eden Kerry, şöyle konuştu:

“Bugün sizinle bazı gerçekleri paylaşmak istiyorum: Çatışmaların durması anlaşmasına rağmen dün akşam hava saldırısı sonucu Halep yakınlarındaki bir sağlık kuruluşunda 4 yardım görevlisi öldü. Gece bu bölgede savaş uçakları havada olan sâdece iki ülke vardı, Rusya ve Suriye. Pazartesi günü ise tam yetki ve izin verilmiş insanî yardım konvoyuna yönelik 2 saat süren menfur saldırıda 20 yardım görevlisi öldürüldü. Bu saldırı Suriye’ye barış getirme çalışmalarımıza ağır darbe vurdu ve Rusya ya da Esed rejiminin Cenevre’de verdikleri söze sâdık kalmaları konusunda derin şüphe uyandırdı.”

“Kritik Noktalarda Bulunan Hava Araçlarının Yere İnmesini Sağlamalıyız”

Uçuşa yasak bölge taleplerine de değinen Kerry, bazı kritik bölgelerde uçuşların sınırlandırılmasını, “meşru muhalefet” ile Nusra Cephesi ve IŞİD arasında ayrım yapılması gerektiğini ifade etti.

Kerry, şunları kaydetti:

“Suriye savaş uçaklarının meşru muhalefetin bulunduğu bölgelerde uçması sınırlandırılabilir. Uçuşlara sınırlama getirmeliyiz, arkadaşlar. Bu Suriye rejiminin ‘Nusra Cephesi’yle mücadele ediyorum’ bahanesiyle sivil hedeflere saldırmasını engeller. Hep birlikte bir ân önce kritik noktalarda bulunan tüm hava araçlarının yere inmesini sağlamalıyız ve insanî yardımların kesintisiz ulaşmasını temin etmeliyiz.”

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT