Kerkük-Yumurtalık Saldırısının Maliyeti 501 Milyon Dolar

19.08.2015 11:32
Kerkük-Yumurtalık Saldırısının Maliyeti 501 Milyon Dolar
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY), PKK'nın, Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattına düzenlediği saldırı nedeniyle zararının 501 milyon dolara yükseldiği bildirildi.

IKBY Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın internet sitesinden yapılan açıklamada: "Temmuz ayının sonunda boru hattımıza yapılan saldırı nedeniyle petrol sevkiyatında bir süre aksama yaşandı. Sabotajın yapıldığı bölge onarılmasına rağmen, hâlen bazı aksaklıklar yaşanıyor. Örgütlenmiş bir grup, sürekli şekilde boruyu hedef alarak hırsızlık yapıyor. Anladığımız kadarıyla sabotajı yapan kişiler ile petrolü çalanların yakın ilişkisi söz konusu." ifadeleri kullanıldı.

"Eylemlere Son Verin" Çağrısı

Açıklamada: "Saldırının yapıldığı tarihten bu yana sürekli bir şekilde boru hattında arıza ve petrol hırsızlığı meydana gelmektedir. Bu nedenle 27 Temmuz tarihinden 17 Ağustos'a kadar belirlenen zarar 501 milyon dolara çıkmıştır." denildi.

Saldırı nedeniyle bölge ekonomisinin uğradığı zarara değinilen açıklamada: "Merkezî hükûmetin bütçe kesintisinden dolayı Kürdistan bölgesi ekonomik olarak zor günler geçiriyor. Bölgede yaşanan çatışmalar, IŞİD'le mücadele ve bölgeye akın eden 1 milyon 800 bin sığınmacı, durumu daha da vahim hâle getirmiştir. Ceyhan limanına sevk edilen petrol Kürdistan halkının tek ana gelir kaynağıdır. Bu gelir olmadan, bölgedeki memurlar ve Peşmergenin maaşları ödenemez. Bu sabotajı yapıp petrolü çalan ve onların yaptığı bu saldırlardan kazanç sağlayanlara derhal eylemlerinizden uzak durun çağrısı yapıyoruz." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, hattın güvenliğinin sağlanması ve sevkiyatın düzenli bir şekilde devam etmesi için Türkiye'deki yetkililer ile Botaş'ın imkânlarını seferber edip harekete geçmesi çağrısı yapıldı.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim