1. HABERLER

  2. BASIN AÇIKLAMASI

  3. Kepenk Kapatmayan Esnafa Saldırı Kınandı
Kepenk Kapatmayan Esnafa Saldırı Kınandı

Kepenk Kapatmayan Esnafa Saldırı Kınandı

Diyarbakır'daki 40 STK, hafta sonu gerçekleşen kepenk kapattırma eyleminde, kepenk kapatmak istemeyen esnafa yönelik saldırıları kınadı.

A+A-

Hür Der yönetim kurulu üyesi Av. Şaban Dalgın, Diyarbakır'da faaliyette bulunan 40 STK yaptıkları ortak basın açıklamasıyla, kepenk kapattırma eyleminde, kepenk kapatmak istemeyen esnafa yönelik saldırıları kınadı.

Diyarbakır'da 12.11.2011 tarihinde gerçekleşen kepenk kapattırma eyleminde, kepenk kapatmak istemeyen kimi esnafa yönelik şiddet ve talan eylemlerinin yaşandığı hatırlatılan açıklamada, halkımın gerçek iradesine saygı göstermenin her kurum ve kişiye düşen bir sorumluluk olduğu vurgulandı.

Bir toplumda yaşayan bireylerin aynı dünya görüşünü benimsemelerinin beklenemeyeceği ifade edilen açıklamada, farklı görüşlerin şiddet yöntemi benimsemedikçe var olma hakkına sahip olduğu belirtildi.

Kimse Toplumu Tek Görüşlülük Konusunda Zorlayamaz

Geçmişte CHP tek parti zihniyetinde insanları tek tip giyinme, tek tip düşünme ve tek tip hareket etme yönündeki uygulamasının topluma ne kadar zarar verdiğinin ortada olduğu dile getirilen açıklamada, "Bugün halen birileri çıkıp tek görüşlülük konusunda toplumu zorluyorsa o toplumda yaşayan bireylerin buna itirazlarını yüksek sesle dile getirmeleri zorunluluktur. Kısaca her birey karşısındakine zarar vermedikçe kendi dünya görüşünü yaşama hakkına sahiptir" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada hafta sonu gerçekleşen kepenk kapattırma eyleminde, kepenk kapatmak istemeyen esnafa düzenlenen saldırılar hatırlatılarak, "Diyarbakır yoğurt pazarında esnafın kepenklerinin açık olması sebebiyle ses bombası atılması, Bağlar'da dükkânı açık olan esnaflara saldırılması ve işyerinin yağmalanması kabul edilemez bir durumdur. Esnafın zor ekonomik şartlar altında ayakta durmaya çalıştığı bir dönemdeyiz. İster siyasi düşüncesi, ister ekonomik endişesi nedeniyle dükkânını kapatmak istemeyenlere şiddet uygulayan bir düşüncenin çağdaşı kaldığı ve bunun eski faşist yönetimlerce uygulandığı hatırlardan çıkmayan bir gerçektir.

Biz aşağıda adı geçen Sivil Toplum Kuruluşları olarak, halkın iradesine saygının dillendirildiği bir ortamda kepenk kapatmak istemeyen vatandaşlara uygulanan şiddeti ve talanı kınıyoruz" denildi.

Açıklamaya Destek Veren STK'lar

AY-DER, BAYINDIR-MEMUR SEN, BEM-BİR SEN, BİRLİK HABER-SEN, BÜRO MEMUR-SEN, CAMİİ DERNEĞİ, D.İNSANİ YARDIM DER, DEM DERNEĞİ, DİCLE FIRAT GRUBU, DİN-BİR SEN, DİYANET-SEN, ENERJİ-BİR SEN, GÖNÜL KÖPRÜSÜ, HAYAT-DER, HİZMET DERNEĞİ, İHVAN DERNEĞİ, İKRA EĞİTİM DER, İLİM-DER, İMAM HATİP Y. VE D. DER, İNSAN VE ERDEM, İRŞAD-DER, KÖY-DER, KÜLTÜR MEMUR-SEN, EĞİTİM BİRSEN, MUSTAAZAF-DER, ÖĞ-DER, SAĞLIK-SEN, SAHABE-DER, SEK DERNEĞİ, ŞAFAK DERNEĞİ, ŞEFKAT DERNEĞİ, ŞURA-DER, TOÇ BİR-SEN, ULAŞTIRMA-MEMUR SEN, YENİ İHYA DER, YETİM DER (M. Salih Keskin - İLKHA)  

HABERE YORUM KAT

1 Yorum